Brněnští muzikanti: Po příšerném jaře přišel ještě horší podzim

ČTK ČTK
26. 10. 2020 12:39
Po příšerném jaře přišel ještě horší podzim, náš svět se zcela zastavil, plánovat se už nedá nic. Podobně odpovídají brněnští rockeři na otázku, jak jejich kapely ovlivnila pandemie koronaviru a dvojí zákaz koncertů. On-line hraní je neláká, živý kontakt s fanoušky nenahradí. A tak čekají na změnu k lepšímu a měsíce s prázdným kalendářem využívají k jiné činnosti.
Brněnský rocker Pavel Váně, od 90. let kapelník Progres 2 a bývalý člen skupin Synkopy 61, Collegium Musicum nebo Atlantis.
Brněnský rocker Pavel Váně, od 90. let kapelník Progres 2 a bývalý člen skupin Synkopy 61, Collegium Musicum nebo Atlantis. | Foto: ČTK

"Já osobně dávám do pořádku kapelový archiv a dumám nad tématem nového projektu. Taky jsem pořezal spoustu dřeva a stavím stodolu," říká kytarista a kapelník Progres 2 Pavel Váně. Obnovená brněnská skupina, která existuje přes půl století, měla na jaře připravené turné s novým repertoárem, covid-19 ale plány zhatil. V září se podařilo odehrát několik koncertů a přišla další pauza, využitá třeba k natáčení klipů.

Skupina Květy v průběhu pandemie nahrála nové album. Mělo by vyjít v listopadu, avšak křest se prozatím odkládá na neurčito.

Kapela Gate Crasher se pustila do přípravy nových singlů a buduje e-shop. Také crossoverová Insania využívá pauzu ke skládání materiálu a plánuje práci v nahrávacím studiu. "Je ovšem otázka, jestli za rok bude kde album koncertně prezentovat. Obáváme se, že řada hudebních klubů tuto situaci neustojí," říká Petr Poly Pálenský, frontman Insanie.

Muzikanti, pro které je hudba hlavní obživou, pociťují výpadky příjmů. Ve výhodě jsou ti, kteří mají i jiné zaměstnání, také jim však honoráře z koncertů chybí. "Navíc jsme na začátku roku 2020 hodně investovali do nové scény a zvuku a měli jsme plán financování té investice, který teď nejde rozumně držet," popisuje Ondřej Novák z Gate Crasher. Lidé z profesí kolem muziky, zvukaři či manažeři, často musí hledat nové zaměstnání.

Téměř celý rok se nesl ve znamení rušení a přesouvání koncertů. Kapely jsou z toho unavené. "Zpočátku jsem se svou agenturou trápil fanoušky i sebe neustálými pokusy o přesun termínů vystoupení, jako asi všichni. Teď už jsme to zabalili a všechno přesouváme rovnou na příští rok," popisuje Váně z Progres 2.

Květy už některé akce překládaly čtyřikrát a nejspíš to ještě nebylo naposled. Plánují však hrát, hned jak to půjde.

Gate Crasher by příští rok na jaře chtěli vyrazit na turné k nové desce, které museli letos hned po startu přerušit kvůli pandemii. "Osobně si ale myslím, že budeme rádi, pokud se nějaký návrat k normálnímu provozu uskuteční na letní festivaly," odhaduje Ondřej Novák.

Manažerka Insanie opatrně domlouvá koncerty na jaro 2021. Často jsou to akce původně plánované na letošní jaro a poté přesunuté na podzim. "Všechno je ale bez záruk a všichni jsme tak nějak připravení na to, že ani příští jaro koncertně neproběhne," dodává Petr Poly Pálenský.

S fanoušky jsou kapely v kontaktu přes web a sociální sítě. "Živé hraní bez publika jsme zavrhli, potřebujeme na jevišti zpětnou vazbu," říká Pavel Váně. "Nabídky sice byly, ale nedává nám to smysl. Koncert bez kontaktu s publikem nás neláká," souhlasí Petr Poly Pálenský.

Kapela Květy už nějaká streamovaná vystoupení odehrála, ale prý nemá smysl dělat je příliš často.

Rockeři Gate Crasher mají jasno. Rock'n'roll má a musí být naživo, jinak to prostě není ono, konstatuje Ondřej Novák.

Někdo s tužkou a papírem rozhoduje o akcích, na kterých nikdy nebyl, kritizuje organizátor festivalů Metronome a United Islands David Gaydečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy