Brněnský Jazzfest oslaví jubileum, přijedou Corea nebo Salvantová

ČTK ČTK
24. 11. 2020 13:37
Pořadatelé brněnského Jazzfestu věří, že se jim na jaře podaří uspořádat 20. ročník přehlídky. V pondělí oznámili první hvězdy, mezi nimiž jsou klavírista Chick Corea, kytarista Vicente Amigo, zpěvačka Cécile McLorin Salvantová a britské trio GoGo Penguin.
Festival v Janáčkově divadle zahájí třiadvacetinásobný držitel Grammy, klavírista Chick Corea.
Festival v Janáčkově divadle zahájí třiadvacetinásobný držitel Grammy, klavírista Chick Corea. | Foto: Toshi Sakurai

Součástí příštího ročníku budou také některé koncerty odložené z letoška, kdy festival zasáhla koronavirová opatření.

"Už letos na podzim jsme si vyzkoušeli organizaci několika koncertů za zpřísněných hygienických podmínek, kde vše fungovalo na výbornou, takže o to víc věříme, že se nám koncerty podaří uspořádat i v příštím roce," říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

Plánovaná místa konání jsou flexibilní a umožní reagovat na aktuálně platná opatření.

Jubilejní ročník zahájí 7. března v Janáčkově divadle třiadvacetinásobný držitel ceny Grammy Chick Corea s triem Vigilette. Na stejném místě se 26. dubna prolne jazz a flamenco při vystoupení kytaristy Vicenteho Amiga.

Oslavu Mezinárodního dne jazzu obstará 30. dubna v Besedním domě Cécile McLorin Salvantová, která získala Grammy v kategorii vokálního jazzu třikrát v průběhu čtyř let.

"Narodila se na Floridě rodičům pocházejícím z Francie a Haiti a její multikulturní kořeny se zrcadlí i v její tvorbě," doplňuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Trio GoGo Penguin zahraje 22. dubna v Sono Centru. Z letoška jsou na příští rok přesunuty koncerty zpěvačky Lizz Wrightové, saxofonisty Joshuy Redmana, trumpetisty Erika Truffaze a kytaristy Pata Methenyho.

Kompletní program pořadatelé zveřejní v lednu. Plánují také oslavu výročí, konat by se měla začátkem června v Divadle Husa na provázku. "Zatím jen prozradím, že se na třech pódiích sejde špička české scény a že půjde vlastně o jednodenní festival ve festivalu s množstvím koncertů, ale i výstavou, workshopy, jam sessions a příležitostí k setkávání hudebníků i jazzových fanoušků," naznačuje Spilka.

Letošní ročník Jazzfestu byl vzhledem k okolnostem plný nejen hudební, ale také organizační improvizace. Přesto se povedlo uspořádat několik koncertů, zářijové vystoupení izraelského kontrabasisty Avishaie Cohena považují pořadatelé za malý zázrak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy