Bono, doplať daně, přečtou si U2 v Glastonbury

6. 6. 2011 23:04
Kapelu čekají na festivalu protesty kvůli daňovým únikům
Koncert kapely U2 ve Španělsku
Koncert kapely U2 ve Španělsku | Foto: Reuters

 Londýn  - Dlouho očekávané vystoupení irských U2 na festivalu v Glastonbury bude provázet akce skupiny kritizující velké podniky, které se snaží vyhýbat placení daní. Skupina Art Uncut chce při koncertu protestovat proti tomu, že U2 se údajně snaží platit co nejmenší daně převedením části svých aktivit z Irska do Nizozemska.

Art Uncut je napojena na organizaci UK Uncut, která v posledních měsících po zavedení rozpočtových škrtů pořádá "pokojné protesty" proti firmám, jako jsou řetězec obchodů s oděvy Top Shop, drogerie Boots nebo mobilní operátor Vodafone. Všechny tyto firmy nebo jejich majitelé se podle UK Uncut vyhýbají placení daní v Británii.

U2, kteří nedávno překonali se svou 360° Tour rekord nejvýdělečnější koncertní šňůry, měli hrát na největším rockovém festivalu pod širým nebem v Glastonbury už loni. Jejich vystoupení ale muselo být zrušeno, protože frontman Bono si zranil záda. Letos budou hrát na louce u Piltonu v pátek 24. června.

Čtěte také:
Recenze DVD: Pro U2 už začíná být zeměkoule malá

Art Uncut zdůraznili, že nechtějí koncert narušit, ale dají najevo své námitky nafukovacím transparentem s nápisem Bono Pay Up (Bono, doplať).

"Bono tvrdí, že se stará o rozvojový svět, ale sami U2 podléhají chamtivosti a vyhýbají se daním stejným způsobem, který ohrožuje chudé státy v celém světě," uvedl mluvčí Art Uncut. Skupina chce nad hlavami diváků táhnout také provaz s falešnými penězi vedoucí od irské k nizozemské vlajce.

U2 byli už v roce 2006 kritizováni za to, že přesunuli část svých obchodních aktivit z Irska do Nizozemska poté, co irská vláda zrušila některé daňové úlevy pro umělce.

Manažer U2 Paul McGuinness již dříve tvrdil, že skupina je "globální firmou", která platí daně po celém světě. Stejně tak prý U2 žijí v Irsku, jsou tam zaměstnavateli a podílejí se tam na řadě dobročinných aktivit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy