reklama
 
 

VIDEO Kup song, zastavíš virus. Band Aid zpívá proti ebole

AKTUALIZOVÁNO 18. 11. 2014
Třetí coververze známé charitativní písně Do They Know It's Christmas? už vydělává peníze na boj proti ebole v západní Africe a je nejprodávanějším singlem roku 2014.

Londýn - Bob Geldof v neděli zveřejnil novou, už třetí, verzi známé charitatní písně Do They Know It's Christmas? a tentokrát s ní bojuje proti ebole. Současné popové hvězdy z Velké Británie a Irska uvedly píseň v nedělním díle britského X Factoru, který sledovalo bezmála devět milionů lidí. Chtějí tak získat peníze pro oblast západní Afriky, jež je postižena ebolou.

Od pondělí se prodalo na 206 tisíc kopií a britská Official Charts Company hlásí nejprodávanější singl letošního roku. "Band Aid 30 odráží to dobré z britské veřejnosti a hudební scéně," pochvaloval si Martin Talbot z Official Charts Company.

V neděli večer vydělal song za první pět minut přes jeden milion liber (35 milionů korun). "Bylo to jako mánie. To je prostě digitální éra. Čísla z iTunes jsou šílená," řekl Geldof v pondělním rozhovoru pro Radio 4 BBC.

První verze hitu Do They Know It's Christmas v roce 1984 se prodalo 200 tisíc za první dva dny, zatímco verze z roku 2004 si britové koupili 297 tisíc kusů. Celkem se ve Spojeném království prodalo na 3,7 milionů kopií originální verze Geldofovy písně.

Úryvky z textu písně

Úryvky z textu písně

"Kde láskyplný polibek může zabíjet, tam smrt je v každé slze."

"Žádný mír a radost o Vánocích, jedinou jejich naději je zůstat naživu."

"Dnes večer podáváme ruku a dotýkáme se tě."

Na Geldofově projektu se podíleli Sam Smith, Ed Sheeran, skupiny Bastille, One Direction i Elbow, Coldplay i Bono, který tak bude už po třetí součástí skupiny Band Aid.

"Geldof zná všechny, počítal se mnou, ještě než jsem vůbec stihl zareagovat. Nikdy jsme se nepotkali, a přesto mne dokázal kontaktovat," reagoval Ed Sheeran na pozvání.

Geldof píseň přetextoval tak, aby v sobě odrážela současnou situaci a nebezpečí, jaké se v krvácivé horečce skrývá. "Celý výtěžek půjde na boj s touto zhoubnou nemocí," dodal. Nyní vzniká překlad do němčiny a do francouzštiny. O hudební aranžmá se postaral Tracey Emin.

Nová verze písně je volně ke stažení na iTunes. Nová píseň se však vyhne portálu Spotify, kde se objeví nejdříve v lednu příštího roku.

Píseň Do They Know It's Christmas? napsal Bob Geldof spolu s Midgem Urem z kapely Ultravox v roce 1984. Tenkrát získávali peníze pro hladové děti v Etiopii. O rok později ta samá dvojice uspořádala koncert Live Aid na londýnském stadionu Wembley, dále pak v Sydney a v Moskvě. Tehdejší televizní přenos sledovaly zhruba dvě miliardy lidí po celém světě, ve 160 zemích. Na koncertě se podíleli U2, Queen, Eric Clapton, Paul McCartney nebo David Bowie.

V roce 1989 píseň po druhé nahráli Kylie Minogue, Chris Rea, Lisa Stansfield, Matt Goss a Cliff Richard. O pět let později pak Band Aid 20 tvořili Robbie Williams, Dido, Chris Martin, Sugababes, Justin Hawkins, Jamelia, Busted a další.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virem eboly způsobujícím krvácivou horečku nakazilo v západní Africe více než 13 200 lidí - z nich 4950 osob nemoci podlehlo. Kromě Libérie, Sierry Leone a Guineje se nemoc dostala už také do Mali. Naopak Nigérie a Senegal se podle nedávného prohlášení WHO eboly zbavily.

autor: jla | 11. 11. 2014

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama