Blíží se festival Lunchmeat. Chce zbavit tanec koronavirového stigmatu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 9. 2021 14:00
Na čtyřech místech v Praze se od příštího pondělí 27. září do 2. října koná festival Lunchmeat, věnovaný nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění. Představí oceňovanou zpěvačku a skladatelku Lyru Pramukovou nebo světově proslulou dýdžejku Helenu Hauffovou.
Helena Hauffová s pomocí analogových nástrojů vrací klubovou hudbu do časů acid housu z přelomu 80. a 90. let minulého století.
Helena Hauffová s pomocí analogových nástrojů vrací klubovou hudbu do časů acid housu z přelomu 80. a 90. let minulého století. | Foto: Lunchmeat

Na akci oslaví 25. narozeniny německé vydavatelství Raster, považované za zásadní značku ve vývoji experimentální elektronické hudby.

Motto letošního ročníku zní We See You Dancin', v překladu Vidíme, že tancujete. "Lunchmeat by rád zbavil stigmatizace samotný akt tance, který se zatím zdá být obětí covidových opatření," vysvětluje ředitel festivalu Jakub Pešek.

"Chceme se dostat do situace, kdy si jako tolerantní a zodpovědní lidé můžeme užít festival inovativní hudby a vizuálního umění a zároveň zůstat v bezpečném prostředí, kde návštěvníci nejsou vystaveni nebezpečí pro své zdraví," dodává.

Vláda v rámci protiepidemických opatření uplynulý rok a půl regulovala nejen maximální počet účastníků na kulturních představeních, ale právě také pravidla, za nichž se lze v klubech pohybovat. Momentálně pro taneční akce platí omezení 1000 osob uvnitř a 2000 osob venku, pokud by lidí přišlo víc, pořadatelé musí konání akce předem nahlásit krajské hygienické stanici. Všichni, kdo chtějí tančit, musí být očkovaní, mít negativní test nebo doklad o prodělané nemoci covid-19.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z hnutí ANO je důvodem to, že hygienici tanec považují za rizikovější ve srovnání se sezením u stolů.

V programu 12. ročníku Lunchmeatu jsou i umělci, kteří měli dorazit už loni, účast ale museli odvolat kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru. Patří mezi ně zpěvačka Lyra Pramuková, která upoutala pozornost albem Fountain a stala se jedním z objevů loňského roku.

Tahákem pro pražskou klubovou komunitu by měla být Helena Hauffová, která s pomocí analogových nástrojů vrací klubovou hudbu do časů acid housu z přelomu 80. a 90. let minulého století. Na scéně se pohybuje skoro dekádu od chvíle, kdy začínala v hamburském klubu Golden Pudel. Pracuje se základními stavebními elementy taneční muziky.

Lunchmeat již tradičně propojí hudbu s vizuálním uměním. Dvojice Dadub, proslulá mícháním takzvaného dark techna a ambientních nálad, se v Praze spojí s VJ Andreou FAX Familarim při premiéře společného díla Hypersynchronous.

Ukázka z projektu Hypersynchronous. | Video: FACT magazine

Eric Raynaud alias Fraction uvede nový AV projekt Ritual for a Dying Planet, který spojuje minimalistické vizuály s temným ambientem a noisem.

Dále dorazí jeden ze zakladatelů žánru dubstep Kode9 a aktuální hvězdy jeho labelu Hyperdub, producenti Loraine Jamesová a Lee Gamble. Dalším nováčkem v programu je inovátor bass music Pearson Sound z Londýna a hlučné experimentálně rapové duo Prison Religion.

Centrem Lunchmeatu bude opět betonové podzemí Veletržního paláce, funkcionalistické budovy postavené ve 30. letech, která je s akcí dlouhodobě spojena. Další části programu se konají v Divadle Archa, klubu Ankali nebo prostoru CAMP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který ubodal poslance Davida Amesse, z vraždy a přípravy teroristického činu. Útok se stal minulý týden v kostele v Leigh-on-Sea na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy