Black Sabbath jsou spolu. Ozzymu neřekli

Michal Pavec
29. 10. 2006 14:30
Los Angeles - Ještě předloni hráli Black Sabbath v Praze s Ozzy Osbournem. Teď ho v kapele střídá jiný legendární zpěvák - Ronnie James Dio.
B. S. ještě s Osbournem
B. S. ještě s Osbournem | Foto: Aktuálně.cz

Kapela proslulá personálními změnani se dala znovu dohromady a udělala při tom už čtrnáctý přemet na postu zpěváka v historii. Osbourna nicméně nestřídá žádný nováček: Američan Ronnie James Dio působil v Black Sabbath už na začátku 80. let, pak se tu ještě jednou krátce objevil o dekádu později.

Legendární hardrockové uskupení se staronovým frontmanem vyrazí na koncertní turné a připravuje i novou desku. Kromě Ozzyho budou Black Sabbath pokračovat ve slavné původní sestavě z roku 1969.

Foto: Aktuálně.cz

Už tehdy hrál na kytaru Tony Iommi, na baskytaru Geezer Butler a za bicí soupravou seděl Bill Ward. Jejich syrový zvuk z té doby zůstává dodnes inspirací mnoha rockerů.

Osbourne byl z kapely vyhozen v 70. letech - jeho alkoholové a drogové excesy překračovaly i standard divoké kapely s hity Paranoid nebo Iron Man.

Později odešli i Butler a Ward; poslední studiový počin vydali Black Sabbath v roce 1995. Od té doby kapela vedená kytaristou Iommim autorsky mlčela a scházela se jen na občasných koncertech.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí Black Sabbath potvrdil, že Dio přiletěl do Anglie za Iommim a společně už pracovali na nových skladbách. Fanoušci je pravděpodobně uslyší už na začátku příštího roku, na kdy je turné plánováno.

Podle některých informací bude aktuální sestava vystupovat jako Heaven&Hell - podle stejnojmenné desky z roku 1980, jež byla Diovým debutem v Black Sabbath.  

Pak ale není moc pochopitelná reakce Ozzyho Osbournea. "Tony a Ronnie pracují na projektu, který nemá s Black Sabbath nic společného. Jsou jen jediní Black Sabbath," tvrdí rocker, který se prosadil na sólové dráze, a nejnověji hvězda televizní reality show, v tiskovém prohlášení.

Foto: Aktuálně.cz

Přesto prý bývalým spoluhráčům přeje hodně úspěchů a doufá, že se s nimi příští rok znovu sejde na pódiích.

Kromě Heaven&Hell natočil staronový frontman ještě desky Mob Rules (1981) a Dehumanizer (1992). Je jedním z deseti zpěváků, kteří se v souboru vystřídali. Za mikrofonem v Black Sabbath stála i taková jména jako Ian Gillan, Tony Martin nebo Glen Hughes.

Dio bude i nadále působit také ve své kapele, která nese jeho jméno a s níž letos vydal živé CD Holy Diver.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy