Black Sabbath jsou spolu. Ozzymu neřekli

Michal Pavec
29. 10. 2006 14:30
Los Angeles - Ještě předloni hráli Black Sabbath v Praze s Ozzy Osbournem. Teď ho v kapele střídá jiný legendární zpěvák - Ronnie James Dio.
B. S. ještě s Osbournem
B. S. ještě s Osbournem | Foto: Aktuálně.cz

Kapela proslulá personálními změnani se dala znovu dohromady a udělala při tom už čtrnáctý přemet na postu zpěváka v historii. Osbourna nicméně nestřídá žádný nováček: Američan Ronnie James Dio působil v Black Sabbath už na začátku 80. let, pak se tu ještě jednou krátce objevil o dekádu později.

Legendární hardrockové uskupení se staronovým frontmanem vyrazí na koncertní turné a připravuje i novou desku. Kromě Ozzyho budou Black Sabbath pokračovat ve slavné původní sestavě z roku 1969.

Foto: Aktuálně.cz

Už tehdy hrál na kytaru Tony Iommi, na baskytaru Geezer Butler a za bicí soupravou seděl Bill Ward. Jejich syrový zvuk z té doby zůstává dodnes inspirací mnoha rockerů.

Osbourne byl z kapely vyhozen v 70. letech - jeho alkoholové a drogové excesy překračovaly i standard divoké kapely s hity Paranoid nebo Iron Man.

Později odešli i Butler a Ward; poslední studiový počin vydali Black Sabbath v roce 1995. Od té doby kapela vedená kytaristou Iommim autorsky mlčela a scházela se jen na občasných koncertech.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí Black Sabbath potvrdil, že Dio přiletěl do Anglie za Iommim a společně už pracovali na nových skladbách. Fanoušci je pravděpodobně uslyší už na začátku příštího roku, na kdy je turné plánováno.

Podle některých informací bude aktuální sestava vystupovat jako Heaven&Hell - podle stejnojmenné desky z roku 1980, jež byla Diovým debutem v Black Sabbath.  

Pak ale není moc pochopitelná reakce Ozzyho Osbournea. "Tony a Ronnie pracují na projektu, který nemá s Black Sabbath nic společného. Jsou jen jediní Black Sabbath," tvrdí rocker, který se prosadil na sólové dráze, a nejnověji hvězda televizní reality show, v tiskovém prohlášení.

Foto: Aktuálně.cz

Přesto prý bývalým spoluhráčům přeje hodně úspěchů a doufá, že se s nimi příští rok znovu sejde na pódiích.

Kromě Heaven&Hell natočil staronový frontman ještě desky Mob Rules (1981) a Dehumanizer (1992). Je jedním z deseti zpěváků, kteří se v souboru vystřídali. Za mikrofonem v Black Sabbath stála i taková jména jako Ian Gillan, Tony Martin nebo Glen Hughes.

Dio bude i nadále působit také ve své kapele, která nese jeho jméno a s níž letos vydal živé CD Holy Diver.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy