Beatlesovské album Abbey Road je po půlstoletí zpátky v čele britského žebříčku

ČTK ČTK
4. 10. 2019 21:41
Abbey Road, předposlední studiové album slavné poprockové skupiny The Beatles, se po téměř 50 letech vrátilo do čela britského žebříčku nejprodávanějších alb. Pochvaluje si to i jeden ze dvou stále žijících členů čtyřčlenné formace Paul McCartney.
Paul McCartney: Těžko tomu uvěřit.
Paul McCartney: Těžko tomu uvěřit. | Foto: ČTK/AP

"Těžko uvěřit tomu, že Abbey Road se po všech těch letech stále drží nahoře. Ale zase je to zatraceně skvělé album," uvedl někdejší zpěvák, baskytarista i autor mnoha hitů jedné z nejúspěšnějších a nejuznávanějších kapel v dějinách populární hudby.

Album s písněmi jako Something, Come Together, Oh! Darling nebo Here Comes the Sun se po vydání 26. září 1969 udrželo na čele britského žebříčku po 17 týdnů, do 31. ledna 1970.

Na stejnou pozici se nyní vrátilo po 49 letech a 252 dnech, což mu podle agentury Reuters vyneslo zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

K 50. výročí Abbey Road vyšla minulý měsíc speciální luxusní reedice. Deska je pojmenovaná po slavném studiu, které se nachází ve stejnojmenné ulici a kde skupina nahrála téměř všechny své písně.

Alba se celosvětově prodalo přes 30 milionů kopií a stalo se druhou nejprodávanější deskou Beatles. Proslavil ho i obal, na kterém čtveřice "Brouků" přechází po přechodu ulice Abbey Road.

V roce 1970 ještě vyšlo album Let It Be, to ale bylo až poté, co formace oznámila svůj rozpad. A navíc písně z Let It Be skupina nahrála ještě předtím, než usedla k natočení Abbey Road.

Fanoušci The Beatles se sešli na slavné Abbey Road (video z 8. srpna 2019):

Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy