Beatlesovské album Abbey Road je po půlstoletí zpátky v čele britského žebříčku

ČTK ČTK
4. 10. 2019 21:41
Abbey Road, předposlední studiové album slavné poprockové skupiny The Beatles, se po téměř 50 letech vrátilo do čela britského žebříčku nejprodávanějších alb. Pochvaluje si to i jeden ze dvou stále žijících členů čtyřčlenné formace Paul McCartney.
Paul McCartney: Těžko tomu uvěřit.
Paul McCartney: Těžko tomu uvěřit. | Foto: ČTK/AP

"Těžko uvěřit tomu, že Abbey Road se po všech těch letech stále drží nahoře. Ale zase je to zatraceně skvělé album," uvedl někdejší zpěvák, baskytarista i autor mnoha hitů jedné z nejúspěšnějších a nejuznávanějších kapel v dějinách populární hudby.

Album s písněmi jako Something, Come Together, Oh! Darling nebo Here Comes the Sun se po vydání 26. září 1969 udrželo na čele britského žebříčku po 17 týdnů, do 31. ledna 1970.

Na stejnou pozici se nyní vrátilo po 49 letech a 252 dnech, což mu podle agentury Reuters vyneslo zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

K 50. výročí Abbey Road vyšla minulý měsíc speciální luxusní reedice. Deska je pojmenovaná po slavném studiu, které se nachází ve stejnojmenné ulici a kde skupina nahrála téměř všechny své písně.

Alba se celosvětově prodalo přes 30 milionů kopií a stalo se druhou nejprodávanější deskou Beatles. Proslavil ho i obal, na kterém čtveřice "Brouků" přechází po přechodu ulice Abbey Road.

V roce 1970 ještě vyšlo album Let It Be, to ale bylo až poté, co formace oznámila svůj rozpad. A navíc písně z Let It Be skupina nahrála ještě předtím, než usedla k natočení Abbey Road.

Fanoušci The Beatles se sešli na slavné Abbey Road (video z 8. srpna 2019):

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy