Beatles prohráli s Applem hru o jablko

BBC, Hej
8. 5. 2006 20:00
Londýn - Nakousnuté duhové jablko firmy Apple Computer vyhrálo soudní při nad zeleným jablkem beatlesovské nahrávací společnosti Apple Corps.

Nejvyšší soud v Londýně rozhodl, že americká počítačová firma Apple Computer neporušila ochranné známky hudebního vydavatelství Apple Corps, kterou kontrolují Paul McCartney, Ringo Starr a rodiny po Georgovi Harrisonovi a Johnu Lennonovi.

logo Apple Computer
logo Apple Computer | Foto: Reuters

Ti žádali, aby jim soud přiznal náhradu škody a znemožnil jejich počítačovému rivalovi používat jablečné logo v hudebních aktivitách. Podle Apple Corps porušila americká firma dohodu o použití ochranné známky z roku 1991: prodejem písní na internetu začala podnikat v hudebním průmyslu.

Soudce Anthony Mann však rozhodl, že počítačová společnost nepoužívá logo v souvislosti s hudbou. Podle Manna je portál iTunes "druh elektronického obchodu" a nezasahuje nijak do tvoření hudby. "Podle mých závěrů používání loga Apple nemá žádnou souvislost s kreativní prací," napsal v odůvodnění rozsudku.

I sama počítačová firma Apple Computer se hájila tím, že její hudební obchod iTunes je v první řadě služba zajišťující přenos dat, což předchozí dohoda umožňuje.

Infobox

Jablko
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Výsledek sporu znamená, že iTunes i přehrávače iPod mohou nadále nést jablečné logo a jméno firmy Apple. Nahrávací společnost Apple Corps musí také uhradit soudní výlohy odhadované na 2 miliony liber; o dalším 1,5 milionu liber se bude jednat.

"Se vším respektem k soudci si myslíme, že jeho rozhodnutí je špatné," prohlásil manažer Apple Corps Neil Aspinall a zveřejnil úmysl společnosti se proti rozsudku odvolat. Apple Corps trvá na tom, že výsledek sporu ruší dohodu, kterou obě strany uzavřely v roce 1991.

Steve Jobs a jeho hvězda - iPod
Steve Jobs a jeho hvězda - iPod | Foto: ČTK

Apple Computer vznikla v roce 1976. Ve znaku má už od počátku logo barevného ukousnutého jablka. Apple Corps založili Beatles v roce 1968 a "jejich" jablko je zelené a celé.

Nynější soudní spor byl již třetím v řadě mezi oběma stranami. Nejnovější boj mezi "jablky" odstartovalo rozšíření kapesních digitálních přehrávačů iPod v roce 2001 a založení iTunes o dva roky později. Přes iTunes už byla za poplatek stažena miliarda skladeb. Online obchod iTunes je klíčový pro strategii propagace počítačů Apple coby prostředku multimediální zábavy

Písně od Beatles se zde dosud stahovat nedaly. Ale to se teď paradoxně podle výkonného šéfa společnosti Apple Computer Steve Jobse teď může změnit:  "Vždycky jsme měli rádi Beatles a teď je můžeme zprostředkovat posluchačům."  Některé zdroje dokonce spokulovaly, že soudní spor má být reklamní kampaní pro vstup Beatles na síť.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy