BACK TO BACKSTAGE Všežravý Gruff Rhys a Progres na Elekci

Dominik Zezula
15. 5. 2014 17:03
Festival Elekce představí v MeetFactory naděje české elektroniky. Gruff Rhys na albu American Interior vyjel objevit Ameriku. MessenJah šíří poselství rastamanů i dobrou náladu.
Gruff Rhys, MGDLN a MessenJah.
Gruff Rhys, MGDLN a MessenJah. | Foto: Aktuálně.cz

Back to backstage – Pohledy do hudebního podzemí budou pravidelně nabízet novinky na české i zahraniční alternativní scéně, stejně jako upozorňovat na zajímavé akce.

MeetFactory představí elektronickou scénu na Elekci

Je vlastně s podivem, že v zemi, kde má prakticky každý subžánr minimálně jeden vlastní festival, musela současná česká autorská elektronika čekat až do loňského června. První ročník Elekce skončil velkým úspěchem, letos proto tým pod taktovkou Šimona Holého chystá druhé kolo. Akce se opět uskuteční v pražském MeetFactory a jejím ústředním tématem je „progres“.

Aid Kid
Aid Kid | Foto: Aktuálně.cz

„České elektronice se po dlouhé době začíná dařit – z klubů se začíná dostávat i do mp3 přehrávačů, rádií, videí, filmů – takřka všude. I z toho důvodu tento rok máme potřebu na tento jev reagovat, a to právě tématem Progres,“ uvádí Holý.

Šestého června se tak na Smíchově sejde smetánka mladé elektronické scény, chybět nebudou Aid Kid, Felix!, TENTEN, MGDLN ani organizátor Šimon Holý aka HOLY.

Holy: Solemnize. Podívejte se na video.
Holy: Solemnize. Podívejte se na video. | Video:

Celý koncept Elekce je na poněkud zatuchlé české festivalové mapě vítaným osvěžením. Už dávno neplatí, že by tuzemské publikum reagovalo pouze na klasické kytarovky; klubová scéna je minimálně v Praze na strmém vzestupu a nyní mají diváci šanci vidět její výkvět na jednom místě.

Gruff Rhys, velšský bard na rozcestí

Gruff Rhys.
Gruff Rhys. | Foto: Gruff Rhys

Ačkoliv jinde bývalého frontmana britpopových experimentátorů Super Furry Animals příliš neznají, v Británii platí Gruff Rhys za ohromně talentovaného muzikanta, jehož hyperaktivní přístup k práci mu velí zkoumat stále nová hudební teritoria.

Na aktuální, už čtvrté sólové řadovce American Interior je jeho pověstná stylová všežravost znát už od prvních tónů titulního singlu, který v mnohém připomíná kolegu Patricka Wolfa – je to nakažlivě chytlavá záležitost s osmdesátkovou patinou, která si přitom drží dostatečný odstup od kluzké plochy přílišné podbízivosti.

Poslechněte si titulní song z alba Gruffa Rhyse American Interior.
Poslechněte si titulní song z alba Gruffa Rhyse American Interior. | Video: Gruff Rhys

V prostoru třinácti skladeb Rhys koketuje s indie popem, experimentální elektronikou i variacemi na velšskou folklorní hudbu (viz skladbu Allweddellau Allweddol, jejíž název nenechává nikoho na pochybách o autorově silném vztahu ke své domovině). Celý projekt pak přesně v duchu klasické Rhysovy megalomanie tvoří vedle alba ještě kniha a dokumentární film, to vše na počest velšského cestovatele Johna Evanse, který se vydal v 18. století objevovat Ameriku.

Největší devízou American Interior je, že i přes svůj žánrový rozptyl drží pohromadě jako celek – jde o další (kolikátý už?) důkaz obrovského autorova talentu vkládat originální, líbivé melodie do přitažlivě divných aranží. Je pomalu načase, aby si jej začali všímat i mimo Británii.

Tip týdne: MessenJah

Reggae je žánrem, který je ze své podstaty moralistický – a je jedno, jestli jde o legalizaci marihuany, svržení systémového Babylonu nebo oslavu volnomyšlenkářské rasta kultury. MC MessenJah, jak už jeho přezdívka napovídá, není výjimkou. I on ve svých skladbách káže, mluví o Bohu, o ganje, o lásce k životu.

MessenJah & Mr.Roll: Miluju život.
MessenJah & Mr.Roll: Miluju život. | Video: MessenJah

Na rozdíl od ostatních žánrových souputníků si však dobře uvědomuje, že Česká republika není Jamajka. Jeho texty proto cílí spíše na vnitřní spiritualitu, což sice takto řečeno může znít poněkud nuceně, jenže ono to nějakým způsobem funguje. Jestliže má reggae v první řadě šířit dobrou náladu, potom MessenJah dělá svoji práci skvěle.

Hudebně jde o fúzi reggae a hip-hopu, které ohromně pomáhá zpěvákův uvolněný, uvěřitelný a sebevědomý projev. Na scéně, která v českém prostředí místy připomíná spíše žánrovou parodii, působí MessenJahova tvorba příjemně svěžím dojmem.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy