Recenze: Koncertní rej kapely Arcade Fire v O2 areně nezkazila ani slabší návštěvnost

Win Butler se na koncertu vyznal z lásky k české literatuře i kultuře.
Foto: Lukáš Bíba
Honza Vedral Honza Vedral
16. 6. 2018 15:54
Včerejší první české vystoupení skupiny Arcade Fire připomínalo inscenované divadelní obrazy. Devět muzikantů měnilo nástroje a kdo mohl, zpíval nebo se jinak přidával k tomu reji.

Slovo, které nejlépe vystihuje včerejší opožděnou tuzemskou premiéru kanadských hrdinů nezávislé scény Arcade Fire, je nejspíš vřelost. S tou za zvuku kakofonického úvodu, jenž mísil Beethovenovu Pátou symfonii s funky rytmy, Beatles a kdoví čím ještě, hudebníci sebevědomě napochodovali přes poloprázdnou O2 arenu na scénu stylizovanou do boxerského ringu.

Českým voice-overem se nechali uvést jako "šampióni těžké váhy" a po této svalnaté parodii se za několik vteřin proměnili v diskotékové mazáky titulní skladby aktuálního alba Everything Now, aby o pár minut později hladkým přechodem zaplnili halu sonickými nánosy hluku v songu nazvanému Neighborhood #3.

Právě s neskrývanou vřelostí se později frontman Win Butler vyznával z lásky k české literatuře i kultuře a sliboval, že příště tuzemské publikum na Arcade Fire nebude čekat tak dlouho.

A konečně - se stejnou vřelostí publikum kapele vše opětovalo.

Stalo se tak něco, co by před zhasnutím světel v O2 areně čekal málokdo. Zmizela pachuť z jen průměrně prodaného sálu a Arcade Fire svojí hudbou i dotaženým světelným designem halu opanovali, přesvědčili, že volná místa jsou jejich hudbě jedno.

Už z prvních minut bylo zřejmé jednak to, že Arcade Fire skutečně jsou kapelou, která "chce všechno hned" a najednou, jak předvedla v úvodu večera, ale také sestavou, která ráda staví na kontrastech. Tempo jejích koncertů určují prudké změny nálad a přístupů k hudbě.

Těžko říct, co drží pohromadě tu nesourodou melanž hudebních stylů od alternativy, přes stadionové rockové halekání až k popu střihu ABBA. Ale výsledek byl po většinu večera fascinující.

Kapela se na pódium nechala uvést jako "šampióni těžké váhy". | Video:

Už samotné dění na pódiu v případě Arcade Fire připomíná inscenované divadelní obrazy.

Devět muzikantů mezi písněmi mění nástroje a každý k nim přidává svůj charakter. Housle střídá saxofon, klidný hlas Wina Butlera a vysoký ječák jeho ženy Régine Chassagneové se doplňují i trumfují. A kdo zrovna může, na pódiu zpívá nebo jinak se přidává k tomu reji, jehož vyústěním je hudba natlakovaná na maximum nástroji, zvuky a jednotlivými motivy.

Nazvučit tuhle sebranku tak, aby celek neztratil úroveň a neskončil zamotaný v neprostupné kouli, musí být vrcholová disciplína. A právě skvěle zvládnutý zvuk dodával koncertu na působivosti možná nejvíce - i když byl méně nápadný než třeba obří diskokoule, která nad hlavami publika rozehrávala náladotvorné barevné asociace, nebo procházení skrz dav fanoušků na druhou scénu u zvukaře. Tím se Arcade Fire ještě víc přiblížili mase pod pódiem.

Na to, jak rozmanitá byla stylově i hudebně, působila dvouhodinová show - postavená na aktuálních skladbách z desky Everything Now a významně také z alba The Suburbs - až překvapivě soudržně a vyrovnaně.

Bylo skutečně pozoruhodné sledovat, jaké všechny odbočky a přesahy dokáže Win Butler schovat pod širokou krempu svého klobouku. Kdykoliv se zdálo, že koncert především v pomalejších pasážích ztrácí tah, Arcade Fire ho v pravý okamžik a prudkým obratem znovu nastartovali.

K vrcholům tak stejnou měrou patřila klidná "barovka" The Suburbs, punkově odpíchlá píseň Ready to Start i ryze taneční Reflektor. Když Arcade Fire koncert zakončili aktuálním hitem Creature Comfort, v tu chvíli už se roztančenou halou převalila zasloužená vlna euforie.

V některých momentech se ta vřelost měnila ve vlezlost, kterou signalizovalo rozezpívávání a "rozmávání" publika, utahaná skladba We Don‘t Deserve Love a především kýčovitý chorál posledního songu Wake Up, v němž nechybí ani obávaná "zvedačka" - přídavek byl opravdu přídavek.

Arcade Fire

O2 arena, Praha, 15. června

Celkově však opožděná tuzemská premiéra Arcade Fire stála za to. Návštěvnost turné nejen u nás sice napovídá, že kapela už je možná na sestupu z velkých hal a stadionů zpět do klubovějších prostor, ale je sympatické, že se tím nenechává rozhodit, neosekává produkci, zůstává přesvědčivá a pro svou hudbu zapálená.

Rozhodně nabídla vtahující a inspirativní pohled do toho nejzajímavějšího, co se odehrává nejen v roztříštěné vizionářské mysli Wina Butlera, ale obecně v současném kvalitním hlavním proudu.

Autor je šéfredaktorem hudebního časopisu Headliner.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy