ANKETA Mix z newyorské tepny i hyperpop naruby. Kam vyrazit?

Andrea Šafářová
9. 9. 2014 12:12
Co z podzimního programu v pražských klubech neminout? Přinesl uplynulý půlrok nějakou kuriozitu? A jaké můžou čekat posluchači perly do konce roku? Na šest otázek odpovídá osm pražských promotérů.

Anketa - Festivalová sezona s babím létem doznívá, a tak se o pozornost hlásí kluby s prvními koncertními úlovky. A posluchače uhranou, zaručují promotéři.

Podzimnímu hudebnímu programu budou dle jejich slov vévodit detroitská elektronická legenda Carl Craig, jeden z nejsvébytnějších producentů současnosti SOPHIE MSMSMSM, „vymodlené“ těleso The Ukulele Orchestra of Great Britain, těžce dostupní GusGus nebo stadiónoví Stereo MC's, tentokrát koncertující vzácně v klubovém prostředí.

Jen na očekávání směřující do budoucnosti jsme se promotérů neptali. Vyzvali jsme je, aby se také „ohlédli přes rameno“ a prozradili, jaký interpret je v uplynulých šesti měsících stál nejvíce sil, a připojili nějaký úlet či raritu, s nimiž se v komunikaci s vystupujícími setkali. Kdo si s sebou na turné vozí žehličku? A kdo hledal po příjezdu do Prahy okamžitě kurzy jógy? Nebo „zaměnil“ manuál na hudební nástroje za ten na hračky?

Všechny zajímavosti naleznete v odpovědích následujících pražských promotérů: Daniel Bacho (Roxy), Eva Kociánová (Palác Akropolis), Jakub Zitko (Jazz Dock), Jan Bárta (Neone), Lukáš Kolíbal (Lucerna Music Bar), Michal Brenner (MeetFactory), Monika Černá (Klub 007 Strahov) a Tereza Fišerová (Rock Café).

Foto: Black Stone Cherry

Rock Café. Black Stone Cherry.

Letní festivalová sezóna spěje ke svému konci a živá hudba se opět vrací do klubů. Jaký koncert by hudební posluchač neměl promeškat a proč?

Tereza Fišerová, Rock Café: Pokud bych měla vybrat jediné jméno z nadcházející sezony, bude to určitě koncert legendární anglické taneční formace Stereo MC's ve středu 19. listopadu. A proč? Především proto, že je to jedna z kapel, kterou prostě chcete vidět v komornějším klubovém prostředí místo ve větší hale, kde často na své ikony ani pořádně nevidíte, a také proto, že se k nám kapela oproti původnímu plánu (DJ set) chystá nakonec v úplně kompletní sestavě! Ještě do konce roku k nám ale dorazí celá řada dalších skvělých zahraničních i domácích interpretů jako třeba Scarlet Soho (UK), Rebeka (Polsko), Buster Shuffle (UK), Black Stone Cherry (USA), In Extremo (DE), Die Happy (DE), Korben Dallas (SK), Die Alten Maschinen (CZ/CAN), The Baboon Show (SWE), Popa Chubby (USA), za domácí scénu jmenujme Hentai Corporation, Green Monster, hned dva legendární večírky hip-hopového labelu Ty Nikdy, festival Pozdní sběr, slam poetry večery, další Pogo Tour s kapelami SPS a E!E a mnoho dalšího. Výjimečná akce bude i společný koncert finských Waltari a domácích Support Lesbiens.

 

Jaký interpret byl nejen z nadcházejícího, ale i uplynulého období tak zvaně vymodlený? Koho bylo nejnáročnější „ulovit“ a proč?

Mezi největší „radosti“ patřily třeba koncerty Sepultury, Levellers, Čechomoru, z nedávné doby Dog Eat Dog. U Dog Eat Dog jde o kapelu, která je pro nás v Rock Café tzv. srdcovka, takže když se konečně naskytla příležitost je tu mít, byla to pro nás vážně obrovská radost i čest. Posléze navíc znásobená zjištěním, že členové kapely i její management jsou do jednoho skvělí lidé. Spolupráce s nimi byla ukázková a přerostla v kamarádství. Jsme s kapelou v pravidelném kontaktu a už jsme domluvení, že u nás zřejmě ještě příští rok pokřtí novou desku. Hned zkraje sezony u nás po letech na jedné zajímavé akci charitativní povahy zahráli J.A.R., kteří tu kdysi začínali. A když už se ptáte na to „lovení“, vybavila se mi jedna historka – kdysi dávno jsme chtěli na koncert zamluvit Šum svistu, Daniel Nekonečný nám tehdy ale řekl: „Nebudeme přece cpát slona do umyvadla!“

 

Polovina roku je za námi. Pamatujete nějaký koncertní úlet, kuriozitu?

Za zmínku určitě stojí F.A.Q. (Frequently Asked Questions) Richarda Cheese, kterého jsme naposledy zkoušeli kontaktovat před cca půl rokem. U jejich pročítání jsme se tu bavili v kanceláři všichni a  dost dlouho, tady příklad: Why isn't your YouTube page working? Because they're fucking with me! Ostatně i popis na jeho facebookové stránce je dosti výmluvný: LINKS/INSULTS/BS/IDIOTS will be deleted. USE AT YOUR OWN RISK. No a když v Praze 11. června hráli Nine Inch Nails a nás v Rock Café mrzelo, že na ně nikdo nemůžeme z pracovních důvodů zajít – ejhle – najednou se jejich kytarista objevil ve dveřích a přišel k nám na kafe!

 

Máte nějaké nesplněné přání ohledně interpreta, kterého byste rádi uvítali v České republice, ale dosud se nezadařilo? Pokud nějaký odmítl, z jakého důvodu?

Pokud budu mluvit za sebe, moc ráda bych tu jednou naživo viděla Social Distortion nebo Richarda Cheese. Ten patří ovšem mezi interprety, kteří evropská tour prostě nemívají na pořadu dne, ale třeba se někdy poštěstí... Důvody odmítnutí nabídky koncertu jsou různé – buď prostě v rámci tour s projížděním ČR nepočítají nebo hodně zahraničních agentur už má v ČR nějakého svého agenta, přes kterého nemůžete (a v rámci slušnosti, kolegiality a nepsaných pravidel hudební branže ani nechcete) „jít“. Anebo na kapelu prostě a jednoduše nemáte dost peněz. Pak je spousta skupin, které tu už byly, ale v nějaké velkém prostoru, které osobně prostě moc nemusím. Takže až někdo přiveze System of a Down na koncert pro max. tisíc lidí, odškrtnu si jednu z položek na svém wishlistu.

 

Proč by si k Vám měli najít cestu i lidé, kteří tolik neholdují muzice?

Protože Rock Café je už řadu let multikulturní prostor. Nepořádáme tu jen koncerty kapel, ale také divadelní a filmová představení, máme vlastní galerii. Jsme otevření všem, každý má možnost si tu najít to své.

 

Máte v současnosti nějaké tajné eso v rukávu, ze kterého budou po odhalení čeští hudební nadšenci šílet?

Máme, ale ta karta je zatím ještě opravdu v utajení!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy