Amerika podlehla taneční extázi MDNA

Karel Veselý
4. 4. 2012 14:16
V Británii už má zpěvačka víc triumfů než Elvis Presley
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ani vlažné přijetí u kritiky či nepříliš úspěšné singly nezastavily Madonnu před dobytím amerického albového žebříčku. MDNA se díky 359 tisícím prodaných kusů stává osmým albem zpěvačky na čele Billboard Top 200. Z ženských interpretek si víc triumfů (devět) v kariéře připsala jen Barbara Streisandová.

Madonna vede žebříčky v osmnácti zemích po celém světě, včetně České republiky a celkové výsledky za první týden by mohly v globálním součtu překročit milionovou hranici. V Británii to pro ni bylo už celkem dvanácté vítězství, čímž se v historické tabulce odpoutala od Elvise Presleyho, a stala se tak nejúspěšnějším sólovým interpretem v dějinách UK Album Chart. Na Beatles jí ovšem chybí ještě tři vítězství.

MDNA je také nejrychleji prodávanou letošní deskou v USA a pro Madonnu osobně největším úspěchem v prvním týdnu od roku 2000, kdy si Music za sedm dní koupilo 420 tisíc fanoušků. Tehdy se ale čísla pohybovala v úplně jiných dimenzích, i proto je 359 tisíc velkým úspěchem. Dvaapadesátiletá hvězda vyvrátila pesimistické předpovědi, že tentokrát prodá ještě méně než s minulým albem Hard Candy (280 tisíc), ale překonala například i „výkony" posledních počinů svých kolegyň Beyoncé (310 tisíc) či Britney Spears (276 tisíc).

Souboj s Lionelem Richiem

Dlouho to vypadalo, že Madonna bude o své páté číslo jedna v řadě urputně bojovat s veteránem Lionelem Richiem, jehož novinka Tuskegee dokonce MDNA porazila první den v amerických iTunes. Bývalý člen vokální skupiny Commodores populární ke konci šedesátých let a hlavně jeden z nejúspěšnějších sólových interpretů osmdesátých let zažívá velký comeback, ke kterému mu pomohla nostalgie po jeho starých hitech i nečekaný žánrový veletoč. Novinka pojmenovaná po jeho rodišti v Alabamě totiž obsahuje coververze jeho písní pojaté jako duety se současnými country hvězdami jako jsou Blake Shelton, Rascal Flatts nebo Tim McGraw. Richie nakonec skončil druhý s 199 tisíci kusů, což je jeho nejlepší výsledek od roku 1986, kdy Dancing on the Ceiling strávilo dva týdny na čele žebříčku.

Girl Gone Wild
Girl Gone Wild | Foto: Profimedia.cz

Velký rozdíl mezi prvním a druhým místem je překvapivý i proto, že Richieho nové album mohutně propagovaly snad všechny nejsledovanějších televizní pořady - od ranních show, přes talentové soutěže The Voice (americké obdoby Hlas ČeskoSlovenska) až po talk show Davida Lettermana. Madonna se naopak z médií v podstatě vytratila; v tichosti se připravuje na začátek svého světového turné, které odstartuje v květnu v Izraeli. Ale dovolila si malý prodejní trik - každý, kdo si koupil lístek na některý z koncertů na půdě USA, dostal možnost zakoupit s malou slevou i novou desku. Podobný fígl už v minulosti vyšel jiným koncertním přeborníkům - skupině Bon Jovi a písničkáři Tomu Pettymu.

Vystoupení na únorovém SuperBowlu Madonně rozhodně nijak neublížilo, klíčem k úspěchu je ale hlavně to, že album se skvěle trefilo do současné taneční horečky, která částečně navazuje na její tvorbu z osmdesátých i devadesátých let. Na výsledku se nakonec nepodepsaly ani vlažně přijaté singly - Give Me All Your Luvin' vynesla mohutná kampaň jen na desítku a aktuální singl Girl Gone Wild dokonce zatím marně atakuje brány první stovky hlavního pořadí Hot 100.

Foto: Aktuálně.cz

Možná, že Madonna dokončila transformaci z hitové fabriky na interpreta, který více boduje s klasickým albovým formátem. Je to pro ni samozřejmě ústup z výsostných pozic popové vizionářky a proto se nemůže poměřovat s prodejními kometami milionových desek Taylor Swift či Lady Gaga, vysoká čísla MDNA nicméně ukazují, že na přestupu mezi veterány se silnou a věrnou fanouškovskou základnou také není nic špatného.

Teprve další týdny prozradí, zda má MDNA potenciál k tomu vydržet mezi bestsellery. I vzhledem k přijetí singlů i poněkud omezenému demografickému záběru desky to ale vypadá, že Madonna bude spokojená s překonáním milionové (tedy platinové) hranice, na kterou například Hard Candy v USA nedosáhlo. Atakování už osmkrát (!) platinové desky 21 od Adele určitě nečekejme.

Banalita, či restart značky Madonna?

Server Metacritic shromažďující recenze z angloamerických médií zatím MDNA napočítal průměrné skóre 6,6 z 10, což desku řadí do lepšího průměru.

Madonna už od svého rozchodu s Guyem Ritchiem nežije v Británii, přesto jí zůstali místní hudební novináři naklonění. Časopis Q píše, že novinka je její nejlepší nahrávka od Ray Of Light, kolegové z Clash Magazine konstatují, že „Madonna je pořád tou nejvíce vzrušující věcí, kterou si popoví fanoušci můžou přát zažít." a The Independent píše o „restartu její značky". Americká média jsou obecně kritičtější. Los Angeles Times například v recenzi připomínají, že „album je důkazem, že zpěvačka zaostává za současnými trendy a že už není schopná promlouvat do dění v žánru, který sama vynalezla - v míchání žebříčkového popu s klubovou hudbou". A hudební trendsetter Pitchfork album „odstřelil" recenzí s výsledkem 4,5/10, podle níž je „většina MDNA šokujícím způsobem banální a nejen jako popové písně samy o sobě, ale rovnou jako materiál, který by lépe slušel Madonniným kopiím z čtvrté ligy."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy