Alternativa se přesune z Archy do nového, menšího klubu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 10. 2011 16:37
Hoodoo Music Club vznikl ve vinohradském pivovaru v Korunní
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nový Hoodoo Music Club, který letos na jaře vznikl v přestavěném areálu bývalého vinohradského měšťanského pivovaru v Korunní ulici, bude v listopadu hlavním dějištěm hudebního festivalu Alternativa. Přehlídka hudby, která se podle organizátorů "nevejde do jasně ohraničených žánrů", tak opustí Divadlo Archa, kde se festivalové koncerty konaly řadu minulých let. Některé programy přehlídky se odehrají v čítárně Unijazzu v Jindřišské ulici a v břevnovském klubu Kaštan.

"Doufáme, že se zde přiblížíme naší ideální představě o festivalu," řekla v Praze novinářům na adresu nového klubu Jana Černá ze sdružení Unijazz, které přehlídku letos od 19. do 26. listopadu uspořádá již podevatenácté.

Hlavní výhodou nového prostoru, který se upravuje pro potřeby festivalu, jsou podle pořadatelů dva sály, v nichž se může vystřídat řada muzikantů a kapel. Vítají i možnost končit koncerty později než ve 22 hodin. V domě, kde Hoodoo Music Club sídlí, totiž jsou jen nebytové prostory.

 Členové Unijazzu však věří, že Archu neopouštějí navždy. "V tuhle chvíli nejsme schopni zabydlet nový prostor a současně dělat koncerty v Arše," vysvětlila Černá; sdružení má totiž letos k dispozici pouze omezený rozpočet. Do Archy by se organizátoři Alternativy chtěli vrátit na hlavní koncert jubilejního 20. ročníku přehlídky v roce 2012.

Program festivalu zahájí 19. listopadu v čítárně Unijazzu workshop americké zpěvačky a performerky Laurie Amatové, která se připomene také o tři dny později performancí v pasáži domu v Jindřišské ulici, v němž čítárna sídlí.

V úvodní den přehlídky se odehraje i soutěžní přehlídka Malá Alternativa, na níž se v klubu Kaštan představí začínající domácí kapely. O dva dny později představí americká multimediální umělkyně Danielle de Picciotto v čítárně Unijazzu svou výstavu tušových kreseb a promítne dokument mapující její společný projekt s členem německých Einstürzende Neubauten Alexandrem Hackem.

Do Hoodoo Music Clubu se program festivalu přesune 23. listopadu, vystoupí zde například americká kapela Akron/Family, německo-američtí Hitman's Heel (další projekt Hackeho a jeho partnerky) či Les Hommes Sauvages z Německa. Pět let existence zde o den později oslaví vydavatelství okrajové hudby Polí5, jež zde představí projekty, jejichž alba vydává. Vystoupí například Postižená oblast, Birds Build Nests Underground či Skrytý půvab byrokracie.

V závěrečných dvou programových večerech zahrají například domácí Veselí Filištínové, The Magic I.D. z Německa, americko-švédský projekt Die Schrauber či MCH Band s Dagmar Krauseovou.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy