Alicia Keys a Miguel. Hvězdy r&b se sejdou v Praze

Kultura Kultura
11. 6. 2013 13:26
Do pražské O2 Areny přijede stálice i budoucnost žánru r
Alicia Keys
Alicia Keys | Foto: Profimédia

Praha - Dvě hvězdy světového r&b se už ve středu 12. června sejdou na jednom pódiu v Praze. S novou deskou Girl on Fire do O2 Areny přijíždí stálice žánru a jeden z nejsilnějších hlasů současné pop music Alicia Keys. Coby předskokan ji na pak aktuální evropské šňůře doplňuje Miguel, jeden z čelních představitelů současné r&b vlny, který ukázal, že tento hudební styl může být relevantním vyjadřovacím prostředkem i v roce 2013.

Hlavní hvězdu tour pro naprostou většinu návštěvníků představuje Alicia Keys. Je to pochopitelné, už ve svých dvaatřiceti letech má na kontě 30 milionů prodaných desek, 14 cen Grammy a stihla si zazpívat také o přestávce Super Bowlu, nejsledovanějšího televizního přenosu na světě.

Alicia Keys
Alicia Keys | Foto: facebook.com/aliciakeys

A dle dosavadních reakcí exceluje i na aktuální turné nazvaném Set the World on Fire Tour. „Je to hladká, vysoce energetická show, kde je choreografie promyšlená do nejmenšího detailu," recenzoval nedávný londýnský koncert Dave Simpson pro deník The Guardian.

Mateřství jí změnilo svět

Na současné koncertní šňůře, která začala v březnu v Americe a koncem května se přesunula do Evropy, zpěvačka propaguje loňskou desku Girl on Fire s víceméně autobiografickým podtextem. Impulzem k jejímu nahrání se staly změny v osobním životě Alicii Keys. Před dvěma lety se provdala za producenta Kasseema Davida Deana, známějšího pod pseudonymem Swiss Beatz. Ještě důležitějším zvratem se pak prý stalo mateřství.

„Dříve jsem se snažila zjišťovat, jaké věci v mém životě fungovaly, a dopracovala jsem se k vlastnímu ženství," řekla v rozhovoru pro The Telegraph. „Když jsem se stala matkou, dostalo se na úplně jinou úroveň důležitosti," dodávala.

Pro novou desku si přizvala hned celou řadu jmen - Nicky Minaj, Maxwella, autorsky se na ní podíleli Emeli Sandé, Frank Ocean, Bruno Mars nebo producent Jamie XX.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Výsledkem ale byla trochu rozpačitá nahrávka. „Alicia Keys není žádná hitová mašina, ale spíše nesmělá učitelka hudební výchovy, které náhodný hit přinesl závratnou kariéru, s níž už neví, co si počít. Možná by bourání žebříčků mohla definitivně přenechat jiným a sama se soustředit na to, co je jí nejbližší," glosoval ji recenzent Karel Veselý a poukazoval na to, že hitparádové ambice zpěvačce ubírají na její největší síle - schopnosti psát emočně silné skladby.

Alicia Keys
Alicia Keys | Foto: Profimédia

Popkulturní fenomén

Vlažné, nikoliv negativní, přijetí kritikou nicméně vyvažuje komerční úspěch nahrávky. V Americe album Girl on Fire debutovalo na čísle jedna a stalo se v pořadí už pátým v řadě, které dosáhlo na úplný vrchol prodejních hitparád.

Alicia Keys se stává současným popkulturním fenoménem a svědčí o tom mimo jiné fakt, že kromě hudební produkce působí v mnoha dalších oblastech. Jako příležitostná herečka se objevila ve snímcích Sejmi eso, Holka na hlídání nebo Tajný život včel. Svou tvář propůjčuje různým humanitárním organizacím - jako světová ambasadorka reprezentuje projekt Keep a Child Alive pomáhající dětem a rodinám postiženým virem HIV v oblasti Afriky a Indie.

Začátkem letošního roku pak mezi její další aktivity přibyla funkce kreativní ředitelky společnosti Blackberry - do nástupu iPhonu nejpopulárnějších telefonů ve Spojených státech. A opět se ukázalo, že Alicia Keys je synonymem úspěchu. Donedávna propadající se firma postupně znovu začíná vykazovat zisk.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Budoucnost r&b

Alicia Keys už dorostla do pozice globálního hitmakera, ale po boku bude mít interpreta, ve kterém se může ukrývat budoucnost žánru r&b. Je jím teprve čtyřiadvacetiletý Miguel, který má na kontě vedle několika skladeb napsaných pro Ushera také dvě vlastní desky. Obzvlášť poslední Kaleidoscope Dreams jej zařadila například po bok Franka Oceana a mezi vyvstávající hvězdy současného r&b.

Miguel
Miguel | Foto: facebook.com/miguelmusic

Právě citliví mladí muži jako jsou Ocean, The Weeknd nebo Miguel ukázali, že žánr může zůstat otevřený vlivům elektronické hudby a přitom neztrácet nic z hluboké emoční zpovědi. Umělecké ambice se v jejich tvorbě prolínají se schopností psát masově přijatelné skladby, a proto se všichni tři jmenovaní stali miláčky zahraničního hudebního tisku.

Vlivný magazín Billboard, který podrobně mapuje dění v americkém nahrávacím průmyslu, nahrávku Kaleidoscope Dreams dokonce označil za třetí nejlepší za rok 2012.

Pozitivně se k němu vyjadřuje i hlavní hvězda turné Alicia Keys. „Je to skutečně čerstvý umělec a já miluji jeho jedinečný styl a zvuk. Jeho výkon na Grammy mne totálně sfouknul a já se nemůžu dočkat, až uvidím, co přinese na turné," vyjadřovala se v tiskových prohlášeních k turné s podtitulem Set the World on Fire.

Vstupenky na jeho středeční zastávku v pražské O2 Aréně by měly být stále k dispozici na terminálech společnosti Sazkaticket v ceně od 1090 do 1990 korun a posléze i na místě v den koncertu. Lístky v síti Ticketportal už jsou definitivně vyprodané.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy