Akropolis pořádá divoký taneční večírek

Michal Pařízek
30. 9. 2006 0:00
Praha - Celoroční přehlídka navazující na festival Respect opět nabízí výměnu jistot a čekání na hity z rádia za inspiraci a nové obzory.

Podzimní program Respect Plus zahájil koncert maďarských Besh o Drom, dnes maratón zajímavých a překvapivých tváří z odlehlých končin Země v Paláci Akropolis nabízí to nejlepší ze současné brazilské hudby - skupinu Cabruera.

V hudbě pěti Brazilců nalezneme jak tradiční rytmy, tak striktně rockové i elektronické. Mísí se tu samba s post rockem, latinskoamerické vokální kudrlinky s divokým rapem a drum'n'bass s bossa novou. Divoký taneční večírek proběhne poslední zářijový den.

Susheela Raman
Susheela Raman | Foto: Respect

Anglická zpěvačka s indickými kořeny Susheela Raman vystoupila na loňském Respectu. Tehdy předvedla současnější tvář své tvorby, její hlas podkreslovaly scratche a samply.

Letos do Akropole přijíždí 6. října s novým albem Music For Crocodiles, jehož podoba je naopak postavená hlavně na jejím okouzlujícím hlase a kytaře jejího pracovního i životního partnera Sama Millse, který spolupracoval kupříkladu s Peterem Gabrielem.

Na aktuální desce najdeme křehké, ale bojovné skladby, jež nesou zřetelný indický původ; přitom jsou podávány s takovou vervou, že se místy Susheela přibližuje až rockovým ikonám Patti Smithové nebo Marianne Faithfullové.

Souad Massi
Souad Massi | Foto: Respect

Další zastávkou bude recitál alžírské zpěvačky Souad Massi. V Praze už několikrát vystupoval Rachid Taha a letos i Khaled, takže mužskou podobu stylu raï zná místní publikum důvěrně.

Souad nabízí jeho něžnější ženskou tvář, zároveň stejně bojovnou jako její mužští souputníci. Stejně jako oni také Souad Massi musela kvůli hudební produkci ze své vlasti odejít do Francie.

Její melancholické písně jsou převážně doprovázeny kytarou, ale na třech dosavadních albech zaslechneme i klasické arabské smyčce nebo tradiční loutnu oud. Souad nedávno získala za svou hudební tvorbu cenu BBC; v Praze se objeví 11. listopadu.

K'NAAN
K'NAAN | Foto: Respect

Posledním koncertem podzimního programu festivalu Respect Plus bude vystoupení somálského rappera K'Naana. V Somálsku zuří občanská válka, tenhle mladík ze země unikl jedním z posledních pravidelných letů a na jeho tvorbě se tyhle zážitky rozhodně podepisují.

Na rozdíl od naleštěné hiphopové produkce z USA je to rap divoký a nepředvídatelný stejně jako jeho představitel.

Žádné gangsterské divadlo pro holky, ale obrázek země, ve které neexistuje policie a slovo pouliční násilí má naprosto jiný význam. Ironické postřehy K'Naana uslyší Praha 7. prosince.

Stránky Respectu ZDE

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy