Afrika zpívá Bonovi s láskou jeho vlastní písně

Roman Staněk
6. 4. 2008 11:30
Jak znějí hity U2 v afrických verzích
Karta se na chvíli obrátila. Bonovy songy hrají Afričané
Karta se na chvíli obrátila. Bonovy songy hrají Afričané | Foto: Reuters

Praha - Afrika, láska, U2. Známá trojka, ale tentokrát kupodivu s iniciativou v opačném směru. Hudební hvězdy afrického kontinentu se rozhodly uctít Bona za aktivity, kterými jim pomáhá.

A pod taktovkou producentů Shawna Amose a Paula Hecka vydaly album předělávek písní irské superformace. Deska je v prodeji na internetu od 1. dubna.

Na albu s patřičně kýčovitým názvem In The Name Of love: Africa Celebrates U2 (Ve jménu lásky: Afrika oslavuje U2) Afričané samozřejmě nevelebí vojenský špionážní letoun - i když jejich fascinace válečnými technologiemi je neméně velká.

Poslechněte si: Písně z alba Africa celebrates U2

Písně, které dodnes znějí při turné U2 na stadionech, tu zpívají guinejská kapela Ba Cissoko, sousedi ze Sierra Leone Refugee All Stars, sesterské duo Les Nubians z Kamerunu nebo Soweto Gospel Choir z Jižní Afriky.

Všichni interpreti jsou několikanásobnými vítězi afrických hudebních cen, najdeme tu také vítěze cen Grammy nebo BBC i mladé talenty; všichni mají společné, že jejich sláva už sahá díky festivalům i oblibě world music za černý kontinent.

Foto: africacelebratesu2

Beninská zpěvačka Angelique Kidjo zpívá hit Mysterious Ways, Vieux Farka Toure - syn známého pouštního bluesmena Ali Farky - vystřelí Bullet The Blue Sky a ugandský zpěvák a kytarista Waldemar Bastos se představuje s předělávkou Love is Blindless.

Část zisku z prodeje desky - která má "oslavovat hudbu, kulturu a budoucnost Afriky" - půjde opět na dobročinné účely.

Africké kapely mají pochopitelně pohnutější cesty osudu než jejich západoevropští nebo američtí kolegové. Příkladem může být partička Sierra Leone Refugee All Stars, jejíž členové utekli před krutým vražděním z rodné země.

V uprchlickém táboře se skupinka přátel - z nichž někteří mají amputované končetiny - rozhodla, že strasti války překoná hudbou. Proslavili se dokumentárním filmem, vydali album a rozjeli koncertní šňůru po celém světě.

"Humanitární" nahrávky i vystoupení se zrodily jako myšlenkové dědictví šedesátých let, ale obvyvkle pochopitelně vznikají v obráceném gardu než projekt Africa Celebrates U2.

Už  v roce 1970 uspořádal George Harrison legendární koncert pro Bangladéš, v půli osmdesátých let přišlo Live Aid. Naposledy se západní hvězdy sešly loni v létě v devíti metropolích, aby zachránily Zemi, vzápětí nazpívaly Lennonovy písně, aby ulehčily situaci v Dárfúru.

Ale stejně jako za Live Earth si k tomu vyslechly čím dál častější námitky, že v době, kdy hrají hlavní roli mediální obrazy, jde spíš o strategii, jak si vylepšit image.

Ostatně o kvalitě hudby samotné se v takových případech spíš decentně mlčí, případně ji omlouvá právě dobrý účel. To platí třeba pro Avril Lavigne, která nazpívala Lennonovo Imagine jako song typu "představte si, holky, to bylo smutný, jak se mi dneska nepovedlo roztleskávání na basketu".

Deska afrických U2 songů nabízí minimálně zajímavý pohled zvenčí na západní pop-music. Podle prvních ohlasů z Billboardu i hudebních serverů povedla; pokud to recenzenti nepsali i proto, aby měli sami ze sebe dobrý pocit. 

Sierra Leone Refugee Allstars - Seconds

 

Právě se děje

před 42 minutami

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Dalších šest je zraněných

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, čtyři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 našeho času).  Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let.

Policie neví, jestli byl střelec jen jeden, nebo útočilo více osob. Útočník či útočníci se podle policie vloupali na dvůr, kde se večírek konal, a začali pálit do skupiny asi 35 lidí, kteří sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela. Tři muži zemřeli na místě, čtvrtý po převozu do nemocnice. Zbylých šest zraněných je mimo ohrožení života, informoval server CBS News.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy