ABBA zahrála po 30 letech v původní sestavě, comeback ale vyloučila

Kultura Kultura
7. 6. 2016 7:23
Čtyři členové kapely ABBA si po 30 letech zazpívali opět na jednom pódiu. Stalo se tak ve švédském Stockholmu v neděli večer, píše web deníku The Guardian. Na soukromém večírku k oslavě 50. výročí prvního setkání tvůrčího dua Björn Ulvaeus a Benny Andersson se k nim připojily i Agnetha Fältskog a Anni-Frid Lyngstad. Společně si zazpívali hit z roku 1980 Me and I. „Bylo to naprosto úžasné a emotivní,“ svěřila se bezprostředně po improvizovaném koncertu Anni-Frid. Kapelu založili počátkem 70. let Ulvaeus a Andersson se svými tehdejšími partnerkami. Během následujícího desetiletí se z ní stal fenomén, prodala přes 380 milionů alb a singlů po celém světě. Rozpadla se v roce 1982.
ABBA
ABBA | Foto: Reuters

ABBA. #björnobenny #b&b50 #thankyouforthemusic

Fotka zveřejněná uživatelem Per Sundin (@perurban),

 

Právě se děje

před 4 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy