Hudba

Festival Rock for People byl odložen na rok 2022

Vyprodaný letošní ročník hudebního festivalu Rock for People byl přesunut na příští rok, uskuteční se ve dnech 16. až 18. června 2022. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, postupně budou i na nový termín znovu potvrzováni interpreti, oznámili v pondělí dopoledne pořadatelé.

"Přípravám dal celý tým mnoho energie v naději, že očkování vrátí svět do normálu a v létě bude zase možné pořádat kulturní akce pro větší počet diváků. Bohužel vývoj epidemiologické situace nám již podruhé neumožňuje uspořádat náš klasický mezinárodní festival v plném rozsahu," říká ředitel Michal Thomes.

Fakt, že se akce podruhé za sebou nemůže konat kvůli protipandemickým opatřením, chce divákům vyvážit alternativním festivalem. "Hned jak bude jasné, za jakých podmínek lze akce pořádat, oznámíme detaily," slibuje.

Ve věku 50 let zemřel americký raper DMX

Necelý týden po těžkém infarktu v pátek zemřel americký raper vystupující pod zkratkou DMX. Bylo mu 50 let. Autor hitů a Party Up (Up in Here) a X Gon' Give It To Ya byl významnou osobností hiphopu konce 90. let minulého století a počátku tisíciletí.

S umělcem známým také jako Dark Man X spolupracovali rapeři Jay-Z, Ja Rule a LL Cool J. Objevil se v několika filmech včetně Romeo musí zemřít z roku 2000 nebo o tři roky mladším Od kolébky do hrobu.

DMX se narodil roku 1970. Mnoho let se potýkal s drogovou závislostí, kvůli níž byl opakovaně na léčení. Mnohokrát byl zadržen a vězněn. Odpykal si například tresty za týrání zvířat, držení drog a zbraní či bezohlednou jízdu. V posledních letech se podle agentury AP věnoval dobročinnosti.

Zdroj: ČTK

Velké letní festivaly ve Francii nebudou, pořadatelé kritizují vládu

Velké letní festivaly ve Francii se kvůli pandemii koronaviru nebudou smět konat ani letos. Návštěvníci přijdou o další ročník hudebních akcí Solidays, Hellfest, Garorock, Eurocks nebo Lollapalooza. Zrušen je i festival komiksu v Angoulême, píše agentura AFP.

Pořadatelé kritizují vládu za nízkou podporu, zatím jim slíbila jen 30 milionů eur, v přepočtu asi 780 milionů korun. Stát v létě povolí konání akcí pro maximálně 5000 účastníků. Diváci budou muset sedět a dodržovat rozestupy.

"Nepopíráme pandemii, ale je nám zle z toho, že letos musíme akci zrušit ještě dřív než v roce 2020," říká Jean-Paul Roland, šéf festivalu Eurocks, který roku 2019 navštívilo 128 tisíc lidí. Kompenzace od vlády jsou podle něj nízké, 30 milionů eur si musejí rozdělit pořadatelé ze všech uměleckých oborů včetně výtvarného umění a divadla. "Žádali jsme o padák, abychom přežili pád, a místo toho jsme dostali matraci, na které máme přistát, a pořád se ještě dohadujeme o tom, jak bude tlustá," kritizuje Roland.

Jen hrstka pořadatelů počítá s tím, že letní akce uskuteční v omezeném režimu. Zatím s tímto scénářem pracují organizátoři divadelního festivalu v Avignonu nebo filmové přehlídky v Cannes.

Zdroj: ČTK/AFP

Rodina zesnulé Hany Hegerové nebude pořádat veřejné rozloučení

Rodina Hany Hegerové, která zemřela 23. března ve věku 89 let v Nemocnici na Homolce, neplánuje žádné veřejné rozloučení. Se zpěvačkou, kterou proslavily zejména charakteristicky interpretované šansony, se rozloučí v nejužším rodinném kruhu, sdělil vnuk Matouš Heger.

Poblíž bydliště zesnulé "první dámy českého šansonu" na Staroměstském náměstí v Praze vzniklo malé improvizované pietní místo s několika svíčkami. S láskou a úctou na ni v rozhovorech vzpomínají přátelé a hudební kolegové.

Zdroj: ČTK
Pokračovat