20 let bez velkého hlasu 20. století. Připomeňte si život a nejslavnější písně Franka Sinatry

ČTK Kultura AFP, ČTK, Kultura
14. 5. 2018 14:42
Zářivě modré oči, vždy perfektně upravený oblek a medový baryton byly poznávacím znamením zpěváka Franka Sinatry, od jehož úmrtí dnes uplynulo 20 let. Dovedl nastolit romantickou i osamělou atmosféru, zpíval o snech i nenaplněných ambicích, uváděl balady i taneční šlágry. Připomínáme některé kapitoly z života muže, jenž patřil k nejvýraznějším pěvcům 20. století a prvním dívčím idolům dávno před Elvisem Presleym či Beatles.
Kvůli snímku své sestry se Maggio hraný Sinatrou ve filmu Odtud až na věčnost popere. | Video: Columbia Pictures

Úspěch v Hollywoodu

Sinatrova popularita šla koncem 40. let strmě nahoru a pak zase rychle klesala, nechvalně známý je třeba jeho duet z roku 1951 se zpěvačkou Dagmar zvaný Mama Will Bark, kde Sinatra ve snaze upoutat pozornost štěkal a vyl jako pes.

Nakonec zpěvákovi ke comebacku pomohl film. Roku 1953 Sinatra získal Oscara za výkon v dramatu z druhé světové války nazvaném Odtud až na věčnost, které se odehrává na havajské vojenské základně v předvečer japonského útoku na americký Pearl Harbor.

Sinatra dohromady účinkoval v šedesátce filmů. K těm známějším patří Muž se zlatou paží z roku 1955, v němž hrál pokerového dealera závislého na heroinu, režijní debut Stanleyho Kramera nazvaný Ne jako cizinec nebo film Přítel Joey z roku 1957, kde vystupoval s Ritou Hayworthovou a Kim Novakovou.

Za výkon v muzikálu Kankán roku 1960 obdržel honorář ve výši 200 tisíc dolarů, dva roky nato byl úspěšný též snímek Mandžuský kandidát.

Naposledy Frank Sinatra účinkoval roku 1980 v Prvním smrtelném hříchu, kde hrál drsného detektiva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy