20 let bez velkého hlasu 20. století. Připomeňte si život a nejslavnější písně Franka Sinatry

ČTK Kultura AFP, ČTK, Kultura
14. 5. 2018 14:42
Zářivě modré oči, vždy perfektně upravený oblek a medový baryton byly poznávacím znamením zpěváka Franka Sinatry, od jehož úmrtí dnes uplynulo 20 let. Dovedl nastolit romantickou i osamělou atmosféru, zpíval o snech i nenaplněných ambicích, uváděl balady i taneční šlágry. Připomínáme některé kapitoly z života muže, jenž patřil k nejvýraznějším pěvcům 20. století a prvním dívčím idolům dávno před Elvisem Presleym či Beatles.
Kvůli snímku své sestry se Maggio hraný Sinatrou ve filmu Odtud až na věčnost popere. | Video: Columbia Pictures

Úspěch v Hollywoodu

Sinatrova popularita šla koncem 40. let strmě nahoru a pak zase rychle klesala, nechvalně známý je třeba jeho duet z roku 1951 se zpěvačkou Dagmar zvaný Mama Will Bark, kde Sinatra ve snaze upoutat pozornost štěkal a vyl jako pes.

Nakonec zpěvákovi ke comebacku pomohl film. Roku 1953 Sinatra získal Oscara za výkon v dramatu z druhé světové války nazvaném Odtud až na věčnost, které se odehrává na havajské vojenské základně v předvečer japonského útoku na americký Pearl Harbor.

Sinatra dohromady účinkoval v šedesátce filmů. K těm známějším patří Muž se zlatou paží z roku 1955, v němž hrál pokerového dealera závislého na heroinu, režijní debut Stanleyho Kramera nazvaný Ne jako cizinec nebo film Přítel Joey z roku 1957, kde vystupoval s Ritou Hayworthovou a Kim Novakovou.

Za výkon v muzikálu Kankán roku 1960 obdržel honorář ve výši 200 tisíc dolarů, dva roky nato byl úspěšný též snímek Mandžuský kandidát.

Naposledy Frank Sinatra účinkoval roku 1980 v Prvním smrtelném hříchu, kde hrál drsného detektiva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy