20 let bez velkého hlasu 20. století. Připomeňte si život a nejslavnější písně Franka Sinatry

ČTK Kultura AFP, ČTK, Kultura
14. 5. 2018 14:42
Zářivě modré oči, vždy perfektně upravený oblek a medový baryton byly poznávacím znamením zpěváka Franka Sinatry, od jehož úmrtí dnes uplynulo 20 let. Dovedl nastolit romantickou i osamělou atmosféru, zpíval o snech i nenaplněných ambicích, uváděl balady i taneční šlágry. Připomínáme některé kapitoly z života muže, jenž patřil k nejvýraznějším pěvcům 20. století a prvním dívčím idolům dávno před Elvisem Presleym či Beatles.

Interpret velkých šlágrů

Sinatra hudebně debutoval koncem 30. let minulého století v éře swingu, svými hity pak definoval čtyřicátá a padesátá léta jako dobu velkých písní - tehdy proslul coby interpret muzikálových nebo filmových šlágrů od Jeromea Kerna, Irvinga Berlina, George Gershwina, Richarda Rodgerse nebo Colea Portera.

Sinatra je povýšil na vysoké umění a přispěl k tomu, že dnes bývají svorně označovány za repertoár takzvaného Velkého amerického zpěvníku, k němuž se vrací už několikátá generace jazzových interpretů.

Popularitu zpěvák neztratil ani v polovině 50. let, kdy už se začínal prosazovat rokenrol. Právě z roku 1955 pochází jedno ze Sinatrových nejznámějších alb In the Wee Small Hours.

Dnes bývá Sinatrova tvorba rozdělována do tři období: na roky 1943 až 1952, kdy nahrával pro značku Columbia a zvlášť spolupracoval třeba s autorem bigbandových aranžmá Axelem Stordhalem, 1953 až 1962, kdy měl smlouvu s Capitolem a natočil několik alb označovaných za první takzvané konceptuální desky, a konečně roky 1960 až 1981, kdy vydával u Reprise Records.

"Když chcete získat publikum na svou stranu, musíte před ně předstoupit s naprostou pokorou a poctivostí, jinak to nefunguje," svěřil se jednou Sinatra. Ten se sice nikdy nenaučil noty, vrozený talent mu ale umožnil dávat do zpěvu vše. Bez nadechnutí prý ve vrcholné formě zvládl zazpívat i osm taktů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy