20 let bez velkého hlasu 20. století. Připomeňte si život a nejslavnější písně Franka Sinatry

ČTK Kultura AFP, ČTK, Kultura
14. 5. 2018 14:42
Zářivě modré oči, vždy perfektně upravený oblek a medový baryton byly poznávacím znamením zpěváka Franka Sinatry, od jehož úmrtí dnes uplynulo 20 let. Dovedl nastolit romantickou i osamělou atmosféru, zpíval o snech i nenaplněných ambicích, uváděl balady i taneční šlágry. Připomínáme některé kapitoly z života muže, jenž patřil k nejvýraznějším pěvcům 20. století a prvním dívčím idolům dávno před Elvisem Presleym či Beatles.

Interpret velkých šlágrů

Sinatra hudebně debutoval koncem 30. let minulého století v éře swingu, svými hity pak definoval čtyřicátá a padesátá léta jako dobu velkých písní - tehdy proslul coby interpret muzikálových nebo filmových šlágrů od Jeromea Kerna, Irvinga Berlina, George Gershwina, Richarda Rodgerse nebo Colea Portera.

Sinatra je povýšil na vysoké umění a přispěl k tomu, že dnes bývají svorně označovány za repertoár takzvaného Velkého amerického zpěvníku, k němuž se vrací už několikátá generace jazzových interpretů.

Popularitu zpěvák neztratil ani v polovině 50. let, kdy už se začínal prosazovat rokenrol. Právě z roku 1955 pochází jedno ze Sinatrových nejznámějších alb In the Wee Small Hours.

Dnes bývá Sinatrova tvorba rozdělována do tři období: na roky 1943 až 1952, kdy nahrával pro značku Columbia a zvlášť spolupracoval třeba s autorem bigbandových aranžmá Axelem Stordhalem, 1953 až 1962, kdy měl smlouvu s Capitolem a natočil několik alb označovaných za první takzvané konceptuální desky, a konečně roky 1960 až 1981, kdy vydával u Reprise Records.

"Když chcete získat publikum na svou stranu, musíte před ně předstoupit s naprostou pokorou a poctivostí, jinak to nefunguje," svěřil se jednou Sinatra. Ten se sice nikdy nenaučil noty, vrozený talent mu ale umožnil dávat do zpěvu vše. Bez nadechnutí prý ve vrcholné formě zvládl zazpívat i osm taktů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy