10 lednových koncertů, které si nechcete nechat ujít

Adam Pešek
5. 1. 2012 10:38
V lednu v Česku vystoupí Jonas Kaufmann, Hurra Torpedo nebo John Scofield
Foto: Aktuálně.cz

Jonas Kaufmann
Řadou ocenění ověnčený tenorista Jonas Kaufmann se v současnosti řadí k absolutní operní špičce a jeho vystoupení sklízí jak kladné kritiky, tak bouřlivé ovace publika. Odborníci vyzdvihují emotivní rozmanitost jeho projevu a zpěvákův sytý tenor si je jistý v dramatických, romantických i výbušnějších polohách. O nesporných kvalitách pak svědčí i fakt, že Kaufmann je po Pavarottiho vystoupení z roku 1994 prvním, koho si newyorská Metropolitní opera pozvala na koncert s vlastním autorským recitálem. Doprovodem aktuálního koncertu bude Symfonický orchestr hlavního města Prahy pod vedením dirigenta Jochena Riedera.
8. ledna, Praha - Obecní dům - Smetanova síň, 4 995 Kč

Amorphis
Finská kapela Amorphis si melancholickou hudbou na pomezí rocku a metalu získala řadu fanoušku i mimo příznivce tvrdší hudby, a vcelku pochopitelně je tak někteří titulují jako mistry melodického metalu. Chytlavé, lehce plynoucí melodie s vlivy finského folku měly úspěch už na posledním ročníku festivalu Masters of Rock a klubové prostory by atmosféru vystoupení mohli ještě umocnit.
11. ledna, Praha - Retro Music Hall, 590 Kč

Hudson Mohawke, Machinedrum a další
K šestým narozeninám Radia Wave přijede jako „hlavní hvězda" popřát mladý skotský producent Hudson Mohawke, jenž navazuje na tradici labelu experimentální elektroniky Warp Records a ve své tvorbě sází především na chytlavost a nápaditost. Další přející Machinedrum už ve světě elektronické hudby není úplně neznámým pojmem. Jeho aktuální desku Rooms kombinující nostalgický rave s hrubými housovými rytmy vydal zajímavý label Planet Mu, Machinedrum pak tvoří polovinu letošní dubstepové senzace Sepalcure. Sestavu navíc uzavírají neméně zajímavé domácí skupiny WWW a Fiordmoss.
14. ledna, Praha - MeetFactory, vstup zdarma

The Australian Pink Floyd
Ve světě hrají desítky revivalů legendárních Pink Floyd, ovšem velké haly jich moc nevyprodává. The Australian Pink Floyd jsou právě tou výjimkou a jejich kvality docenil například i bývalý bubeník Floydů Nick Mason. Bravurně odehrané skladby doprovází show plná laserů, videí a efektů.
14. ledna, Praha - Tipsport aréna, 790 Kč a výš

The Cinematic Orchestra
Londýnský label Ninja Tune platí za jednoho z pionýrů pomalejší elektronické hudby a The Cinematic Orchestra jsou v současnosti jeho vlajkovou lodí. Osobitá kapela ve své tvorbě čerpá z žánrů nu jazzu, soulu, hip hopu nebo blues a inspirací jí jsou i filmové soundtracky z padesátých a šedesátých let. Několik aktuálních evropských vystoupení pak je předzvěstí očekávané novinky, která by měla vyjít někdy v průběhu letošního roku.
18. ledna, Praha - Lucerna Music Bar, 640 Kč

Haight Ashbury
V šedesátých letech byla sanfranciská čtvrť Haight Ashbury mekkou hippies a byť kapela, jež se pojmenovala právě po ní, u nás zatím příliš známá není, britský tisk ji vidí jako jednu z velkých nadějí nezávislé scény. Hudbu někteří popisují jako by Velvet Undeground dělali doprovodnou kapelu Mama & The Papas, zřetelné pak jsou vlivy například Joni Mitchel nebo Jesus and The Mary Chain.
23. ledna, Praha - Palác Akropolis, 250 Kč

John Scofield
Americký jazzový kytarista John Scofield se českému publiku představil už loni v létě se svým kvartetem, tentokrát však po Brně zamíří i do hlavního města a v Rudolfinu jej doprovodí známý Dánský rozhlasový bigband a domácí Symfonický orchestr českého rozhlasu. Celý ansámbl navíc povede skladatel Vince Mendoza, s nímž Scofield spolupracuje už od devadesátých let.
25. ledna, Praha - Rudolfinum, 390 Kč

Hurra Torpedo
Total Eclipse of the Heart ve verzi pro kuchyňské nástroje obletěla celý svět a video na Youtube zhlédlo už více než milion a půl lidí. Vágní přístup, teplákové soupravy, bizarní norský přízvuk a celkově podivné pojetí osmdesátkových hitů tak dalo vzniknout internetovému fenoménu, který se svou spotřebičovou hudbou dokáže náramně bavit i živé publikum. O hudbu sice úplně nejde, ale ze show Hurra Torpedo téměř všichni odchází v dobrém rozmaru.
26. ledna, Praha - Palác Akropolis, 350 Kč

Master Musicians of Jajouka
William Burroughs hudebníky z marocké vesničky Jajouka označil za čtyři tisíce let starý rokenrolový band a když Brian Jones (kytarista Rolling Stones) před svou tragickou smrtí rituální tyto pištce natočil, způsobil tím světovou senzaci. Umění hry na bubny tebel a pronikavé píšťaly raita přecházelo z generace na generaci a členové skupiny vždy byli osvobozeni od ostatních povinností. Původně rituální skladby zasvěcené antickým bohům Panovi a Bakchovi přitom okouzlily hned několik generací rockerů a aktuální deska The Source se i nyní těší převážně pozitivní kritice.
30. ledna, Praha - Lucerna Music Bar, 360 Kč

Floex, Musetta
Zorya od Tomáše Dvořáka alias Floexe patří k nejlépe hodnoceným tuzemským nahrávkám uplynulého roku a vysloužila si i nominaci na novou hudební cenu Apollo. Scénická podoba desky, která zkoumá možnosti propojení akustické a elektronické hudby, pak vznikla ve spolupráci s výtvarkou umělkyní Veronikou Vlkovou. Ta je podepsaná i pod obalem desky. Zahraničním hostem večera bude milánské duo Musetta, jež s Floexem spolupracovalo na skladbě Nel Blu.
31. ledna, Praha - Palác Akropolis, 260 Kč

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy