Herec Shia LaBeouf byl zatčen na protitrumpovské akci. Měl potyčku s neonacistou

mad
26. 1. 2017 16:25
Americký herec Shia LaBeouf čelí obvinění z napadení. Policie ho zatkla v New Yorku na happeningu, který byl přenášen na internetu. Dle videa se dostal do sporu s neonacistou, který schvaloval činy Hitlera.
Foto: twitter.com/HWNDUS

Herec Shia LaBeouf byl zatčen na protitrumpovské akci v New Yorku a obviněn z napadení a obtěžování, píše server BBC.

LaBeouf umístil na venkovní zeď muzea kameru, která vysílala přímý přenos z akce nazvané He Will Not Divide Us (v překladu "on nás nerozdělí").

Před kamerou podle videa na internetu vystoupil neonacista, který prohlásil, že Hitler neudělal nic špatného. LaBeouf vedle promlouvajícího stál, odstrčil ho a muž spadl na zem, jak cituje server Variety policejního mluvčího. Následovalo zatčení herce. Napadený nežádal lékařské ošetření a zůstal na místě, dodal mluvčí.

Organizátoři akce na svém Twitteru uvádějí, že herec je Žid a velmi se jej tato slova dotkla. Informovali, že herec byl zatčen a držen na 114. okrsku, odkud byl následně propuštěn. "Shia byl napaden nacistou. Shia byl zatčen. Nacistovi to prošlo," uvádí tweet.

Promlouvat veřejně na kameru u muzea je možné od 20. ledna, kdy se konala inaugurace Donalda Trumpa a performance potrvá celé jeho volební období, a to 24 hodin denně. Organizátoři vyzvali veřejnost, aby kdykoli přišla a větu "He Will Not Divide Us" zopakovala.

Na svých stránkách umělci uvádějí, že tato mantra představuje "odpor, naléhavost, opozici či optimismus, kterými nás provází duch každého účastníka a komunity".

Herec pro agenturu AP v pondělí uvedl, že akce nebyla inspirována výhradně prezidentstvím Trumpa: "Jsme proti rozdělování. Každý je zván. Říkám jen, abychom na sebe byli vzájemně milí."

Shia LaBeouf se v posledních letech zúčastnil několika uměleckých akcí, při nichž třeba odpovídal na telefony veřejnosti v Liverpoolu nebo strávil 24 hodin ve výtahu v Oxfordu, shrnuje BBC.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy