Herec Shia LaBeouf byl zatčen na protitrumpovské akci. Měl potyčku s neonacistou

mad
26. 1. 2017 16:25
Americký herec Shia LaBeouf čelí obvinění z napadení. Policie ho zatkla v New Yorku na happeningu, který byl přenášen na internetu. Dle videa se dostal do sporu s neonacistou, který schvaloval činy Hitlera.
Foto: twitter.com/HWNDUS

Herec Shia LaBeouf byl zatčen na protitrumpovské akci v New Yorku a obviněn z napadení a obtěžování, píše server BBC.

LaBeouf umístil na venkovní zeď muzea kameru, která vysílala přímý přenos z akce nazvané He Will Not Divide Us (v překladu "on nás nerozdělí").

Před kamerou podle videa na internetu vystoupil neonacista, který prohlásil, že Hitler neudělal nic špatného. LaBeouf vedle promlouvajícího stál, odstrčil ho a muž spadl na zem, jak cituje server Variety policejního mluvčího. Následovalo zatčení herce. Napadený nežádal lékařské ošetření a zůstal na místě, dodal mluvčí.

Organizátoři akce na svém Twitteru uvádějí, že herec je Žid a velmi se jej tato slova dotkla. Informovali, že herec byl zatčen a držen na 114. okrsku, odkud byl následně propuštěn. "Shia byl napaden nacistou. Shia byl zatčen. Nacistovi to prošlo," uvádí tweet.

Promlouvat veřejně na kameru u muzea je možné od 20. ledna, kdy se konala inaugurace Donalda Trumpa a performance potrvá celé jeho volební období, a to 24 hodin denně. Organizátoři vyzvali veřejnost, aby kdykoli přišla a větu "He Will Not Divide Us" zopakovala.

Na svých stránkách umělci uvádějí, že tato mantra představuje "odpor, naléhavost, opozici či optimismus, kterými nás provází duch každého účastníka a komunity".

Herec pro agenturu AP v pondělí uvedl, že akce nebyla inspirována výhradně prezidentstvím Trumpa: "Jsme proti rozdělování. Každý je zván. Říkám jen, abychom na sebe byli vzájemně milí."

Shia LaBeouf se v posledních letech zúčastnil několika uměleckých akcí, při nichž třeba odpovídal na telefony veřejnosti v Liverpoolu nebo strávil 24 hodin ve výtahu v Oxfordu, shrnuje BBC.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy