Herci budou číst v noci v pivovaru, tiskárně i HUBu

Kultura Kultura
15. 5. 2012 18:36
Návštěvníci Noci literatury se dostanou na zajímavá a nepřístupná mnísta Smíchova
Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Šest Noc literatury návštěvníkům opět dovolí nakouknout do zajímavých a běžně nepřístupných místa Prahy. Letošní ročník se uskuteční na Smíchově 16. května od 18 do 23 hodin. V rámci akce budou slavné české osobnosti předčítat z oceňovaných překladovýchděl autorů z celého světa, příznivci literatury se tak mohou těšit na setkání s Bárou Hrzánovou nebo Janem Budařem.

Noc literatury letos na jeden večer oživí celkem patnáct míst v Praze 5, návštěva happeningu tak kromě literárního zážitku nabízí i náhled do pivovaru Staropramen, stylové budovy hudebního klubu Jazz Dock nebo inspirativního prostředí pražského HUBu. Milovníci architektury jistě ocení možnost prohlédnout si Tiskárnu Libertas, která je se Smíchovem spojena již 130 let, či architektonicky významná místa jako barokní letohrádek Portheimka či budova Městské knihovny.

V interpretaci populárních českých herců, mezi které se zařadí Vladimír Javorský, Ladislav Frej, Jan Budař, Karel Dobrý, Bára Hrzánová a Daniela Kolářová, během večera zazní úryvky z několika světových děl. Program Noci literatury letos ozvláštní romány dvou nositelů Nobelovy ceny - Kain od Josého Saramaga a Keltův sen Marii Vargase Llosy. Kromě mnoha dalších jmen slavných spisovatelů lze zmínit také Roye Jacobsena a jeho novou knihu Zázračné dítě, nebo švédského spisovatele Johna Ajvidea Lindqvista s hororovým titulem Jak zacházet s nemrtvými.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Získejte přehled, které nové knihy jsou na trhu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na nový vysílací standard DVB-T2 přeladilo už 2,5 milionu domácností

Na nový televizní vysílací standard DVB-T2 si již přeladilo 2,5 milionu domácností. Přelaďování skončí ve středu, kdy České Radiokomunikace vypnou poslední vysílač v dosavadním standardu DVB-T v Ploštinách ve Valašských Kloboucích. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Podle výzkumné agentury Nielsen Admosphere zůstává pozemní TV vysílání suverénně nejsilnější platformou. Využívá ho stále zhruba 55 procent českých domácností. Průzkum dosud nezahrnuje oblast Zlínska, kde k přechodu došlo v posledních týdnech.

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 odstartoval 27. listopadu 2019, kdy vypnulo DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Původně měl skončit na konci června letošního roku, nucená pauza zaviněná koronavirem proces protáhla do 29. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy