VIDEO Jak vidí nenávist a rasismus studenti? Podívejte se

Kultura Kultura
7. 4. 2014 15:01
Podívejte se na tři vítězné snímky festivalu Gryffest, který se věnoval xenofobii a násilí z nenávisti, a to v různých jejich rovinách.
Jiří Tyrol: Továrna. Podívejte se na vítězný studentský film festivalu Gryffest. | Video: HateFree Culture

Video - Strašidelná vesmírná továrna. Po výrobní lince popojíždějí černí roboti. Na jednom ze stanovišť se zastaví, aby jim byla přidělena jejich identita. Náhodně tak vznikají roboti s fialovým a zeleným pohledem. Jenže těch fialových je poněkud více. Jak se s těmi zelenými vypořádají?

Minulý týden uvedl v pražském kině Aero desátý ročník festivalu Gryffest krátké animované filmy studentů prvního ročníku Vyšší odborné školy Václava Hollara.

Kateřina Hubená: Bubliny. Podívejte se na video.
Kateřina Hubená: Bubliny. Podívejte se na video. | Video:

Letos měli studenti ve spolupráci s iniciativou HateFree Culture za úkol ztvárnit ve svých maximálně dvouminutových snímcích fenomény xenofobie a násilí z nenávisti, a to v různých jejich rovinách. Pod vedení pedagogů Hollarky Jana Gemrota a Jana Šajbidora tak vznikla dvacítka kraťasů reflektující konkrétní příběhy homofobie, anticiganismu, ale také filmy, ve kterých se odrážel negativní vliv médií na myšlení a jednání lidí.

Odborná porota, v níž zasedl například filmový režisér Juraj Jakubisko nebo výtvarník Jaroslav Róna, udělila první místo snímku Jiřího Tyrola s názvem Továrna, který výmluvně na příkladu robotů poukazuje na tendence společnosti k vypořádání se s odlišnými jedinci.

Andrea Szelesová: Malady. Podívejte se.
Andrea Szelesová: Malady. Podívejte se. | Video: HateFree Culture

Druhou příčku obsadila Kateřina Hubená se snímkem Bubliny, v němž dojde k zamoření města předsudky ve formě bublifukových bublin, které jsou vytvářeny jeho vlastními obyvateli. O třetí místo se podělili Mirsad Musič s filmem Slepec a Kristýna Miklošková s kraťasem A kam patříš ty?.

Největší zájem diváků, ale také samotných studentů a pedagogů Hollarky, vzbudil film Malady od Andrey Szelesové, který přímočaře ukazuje, jakým způsobem dochází k předávání a šíření nenávisti mezi lidmi.

Většina snímků, které byly v kině Aero premiérově promítány, bude v průběhu následujících týdnů uveřejněna na facebookových stránkách iniciativy HateFree Culture, pro kterou studenti snímky vytvářeli.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

Další zprávy