Handke je udělením Nobelovy ceny za literaturu udiven, označil ho za odvážné

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2019 19:01
Rakouský spisovatel Peter Handke, který se ve čtvrtek stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu, je oceněním udiven. Rozhodnutí Švédské akademie označil za odvážné vzhledem ke všem předchozím sporům o jeho dílo.
Peter Handke.
Peter Handke. | Foto: ČTK

"Po všech těch sporech jsem udiven. Tento druh rozhodnutí je ze strany Švédské akademie velmi odvážný," řekl autor před zástupci médií ve svém francouzském bydlišti, pařížském předměstí Chaville.

Kontroverzní spisovatel, známý svými prosrbskými postoji, dokonce dříve tvrdil, že Nobelova cena za literaturu by se měla zrušit, protože vytváří "falešné svatořečení", které čtenáři nic nepřináší. Ve čtvrtek ale Peter Handke přiznal, že toto uznání mu dává "zvláštní druh svobody".

Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko v průběhu kosovské války na konci 90. let minulého století, roku 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče. Udělení Nobelovy ceny právě jemu proto v Evropě vyvolalo smíšené reakce.

Srbská média dnes Handkeho oslavují jako "velkého přítele" Srbů, zatímco například kosovská velvyslankyně v USA Vlora Çitakuová uvedla, že byl oceněn "propagátor etnické nenávisti a násilí".

Albánský ministr zahraničí Gent Cakaj, původem z Kosova, označil Handkeho za popírače genocidy a čtvrteční rozhodnutí Švédské akademie za ostudné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy