Glosa: Český slavík dorazil na nové dno. Show must go on, tleská se Martě Kubišové i skupině Ortel

Hana Slívová Hana Slívová
27. 11. 2017 11:01
Proč scenáristům nikdo neřekl, že teatrální zakopávání a padání na pódiu bylo legrační naposledy v 90. letech ve skečích Oldřicha Kaisera?
Zloba, závist, zášť, strach a svár - ať už pominou. Marta Kubišová na letošním Českém slavíku.
Zloba, závist, zášť, strach a svár - ať už pominou. Marta Kubišová na letošním Českém slavíku. | Foto: ČTK

Letošní předávání cen Český slavík ukázalo, jak jsou věci relativní. Dávno už nikoho nezajímají největší strašáci minulých ročníků - písničky na playback, nadvláda Kabátu (kapela pro "chlapy s nožem nebo sekerou") nebo úspěch interpretů, o jejichž existenci se člověk dozví leda tak z obrázkového časopisu.

Koneckonců, jde o anketu popularity, ne o kritickou Katovnu. A stručná, vtipuprostá děkovná řeč třetí zpěvačky Lucie Vondráčkové, která poslední album vydala v roce 2013 a o níž se píše v podstatě jen v souvislosti s manželem, hokejistou Tomášem Plekancem, během onoho sobotního večera vlastně působila jako ostrůvek normality.

Když necháme stranou fakt, že kromě rautu pro zúčastněné a potvrzení zamrzlého statu quo hudebního průmyslu už dnes žádný relevantní společenský důvod k pořádání Českého slavíka neexistuje, vyjeví se v celé své obludnosti dvě skutečnosti.

Pán se bouchne do hlavy a spadne

Tou první je neschopnost autorů připravit scénář, jenž by nebyl založený na otřepaných, v případě sobotního večera pak i obhroublých a sexistických vtipech.

Proč scenáristům a moderátorovi Ondřeji Sokolovi nikdo neřekl, že teatrální zakopávání a padání na pódiu bylo legrační naposledy v 90. letech ve skečích Oldřicha Kaisera? A že fór založený na hodnocení vzhledu ženy na základě množství použité kosmetiky by pravděpodobně neprošel ani v satirickém časopisu Sorry?

Druhý problém je pak opět krajně pravicové seskupení Ortel. Český slavík v pravidlech výslovně uvádí, že ze soutěže může vyřadit umělce, jehož verbální projevy porušují zásady dobrých mravů či elementární slušnosti, potlačují lidská práva, podporují rasovou nenávist a vybízejí k násilí. Přesně tyto podmínky kapela Ortel, již hlasy fanoušků opět vynesly do čela, splňuje.

Co na tom, že si skupina pro cenu nepřišla a že pořadatelé po kontrole hlasování kvůli machinacím v náboru hlasujících uplatnili jinou část pravidel (tu, která hovoří o fair play) a Ortelu přiřkli stejný počet hlasů jako loni. 

Během vyhlášení se sice Tomáš Matonoha převlečený za dalajlámu pokusil o kritický vtip, efekt to ale mělo spíš opačný. Publikum se opět tak trochu smálo a tleskalo, jako kdyby cenu dostal kdokoliv jiný. Show must go on, hlavně si nepokazit pohodu.

Absurdita situace ale gradovala. Na večírku, kde pořadatelé nechali soutěžit skupinu nabádající k nesnášenlivosti druhých, nakonec zpívá Marta Kubišová Modlitbu pro Martu. Symbol listopadové revoluce, píseň, která vyzývá k míru. Sál opět tleská.

V karlínském Hudebním divadle to v sobotu večer chvílemi vypadalo jako v povídce Edgara Alana Poea Maska rudé smrti. Do popového světa, hermeticky odděleného od reálného života, se vkradl kdosi se škraboškou na obličeji. Nebyl to mor, řádící v Poeově textu, ale skupina s ideologií, která se jako mor šíří.

Na rozdíl od prince Prospera ale tuhle masku v sále nikdo z přítomných nestrhl. Tleskalo se, jako kdyby žádný mor neexistoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy