Obrazem: Barevné vzorníky i vzpomínky na válku. Začala výstava nejdražšího malíře Gerharda Richtera

Gerhard Richter mezi svými obrazy v paláci Kinských.
Pražská výstava Gerharda Richtera.
Pražská výstava Gerharda Richtera.
Pražská výstava Gerharda Richtera.
Pražská výstava Gerharda Richtera.
Foto: ČTK, Národní galerie
Hana Slívová Hana Slívová
26. 4. 2017 13:55
Jeden z nejslavnějších výtvarníků současnosti, německý malíř Gerhard Richter, vystavuje ode dneška své obrazy v pražském paláci Kinských a v klášteře sv. Anežky České. Jedná se o první Richterovu výstavu ve střední a východní Evropě. A ještě jeden unikát: autorovy obrazy mají nejdražší pojistku v historii Národní galerie.

Pro historicky první regionální retrospektivu pětaosmdesátiletého rodáka z Drážďan Gerharda Richtera, jenž v roce 1961 emigroval na západní stranu Německa, se Národní galerii podařilo získat celou řadu stěžejních děl z předních světových galerií, například z vídeňské Albertiny nebo londýnské Tate.

K výstavě tento stále žádaný autor svolil i proto, že do Prahy se jeho dílo dostalo poprvé. Podle ředitele Národní galerie Jiřího Fajta bude v prostorách galerie k vidění všechno, co české publikum kvůli minulému režimu minulo. Pro Richtera je pražská výstava podle jeho slov "srdeční záležitost".

Gerhard Richter patří mezi výtvarníky s širokou škálou výrazových prostředků. Jednotlivé místnosti historických prostor paláce Kinských představují ikonické portréty Richterových dcer Betty a Elly malované podle fotografií. Výstavu doplňují obrazy reflektující všední každodennost i společenská témata, silně realistické mořské a horské krajiny, expresivní abstraktní kompozice, série geometrických digitálně vytvářených pruhů a slavné barevné vzorníky.

V klášteře sv. Anežky České je pak k vidění malířský cyklus Březinka dokončený v roce 2014 a reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v polské Osvětimi a také monumentální skleněný objekt pracující s hrou světla. Dohromady Národní galerie vystaví sedmdesát Richterových prací.

Historie a obzvlášť období druhé světové války je pro výtvarníka citlivé téma: Richterův otec, původně učitel, narukoval do Wehrmachtu, strýc dokonce v bojích padl. Tetu zavraždil projekt eutanazie, jímž nacisté likvidovali postižené občany. Malý Gerhard pak byl členem Hitlerjugend. Na výstavě návštěvníci uvidí i odrazy této doby: otce i strýce Richter namaloval jako šedé odstíny skutečnosti, zdánlivě podobné fotografii. Obraz Strýček Rudi je jediná Richterova práce, kterou české instituce vlastní. Autor ji před pěti lety věnoval expozici Lidické sbírky výtvarného umění.

Aby si mě mohl koupit každý
Richter je malířem, jehož díla se prodávají za rekordní sumy. V březnu se za 20,4 milionu eur, což je přes 551 milionů korun, vydražil obraz Eisberg (Ledovec) a stal se tak nejdražší vydraženou krajinomalbou. "Výstavu doplní v jejím průběhu, jednáme s aukční síní o podmínkách zápůjčky," řekl Jiří Fajt.

Sám Richter, podle ředitele Fajta velký puntičkář, tržní úspěchy svých děl příliš nesdílí a obrazy chce nabídnout i méně náročným sběratelům. Nechává se inspirovat místem pobytu, dvacet až třicet děl ovlivněných Prahou bude k zakoupení i v hlavním městě.

Součástí Richterovy prezentace v České republice je dar jedné ze čtyř edic portrétů 48 mužů (například i pražských rodáků Franze Kafky nebo R. M. Rilkeho), na nichž Richter zachytil osobnosti světové politiky, vědy i kultury. Série vznikla jako olejomalby pro benátské bienále v roce 1972. Dnes existují čtyři autorské edice, z nichž jednu vlastní autor, jednu muzeum v Bruselu, jednu londýnská Tate Modern a čtvrtou nyní získá Národní galerie. V paláci Kinských celou Richterovu výstavu uvádí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 1 minutou

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy