Kukla, sokl či raketa. Designéři vystavují rakve, které inspiroval jejich vlastní život

ČTK ČTK
28. 9. 2017 21:31
Že rakve nemusí být jen tmavé smutné kusy dřeva, to dokazuje výstava Mezera v designu, již na říjen připravila pražská Galerie 1. V rámci přehlídky Designblok tu budou k vidění rakve několika umělců, kteří se nechali inspirovat tím, co je pro ně v životě důležité.
Rakev od Jiřího Ďuriše alias HogoFogo Design.
Rakev od Jiřího Ďuriše alias HogoFogo Design. | Foto: HogoFogo Design

Pod názvem Mezera v designu vystaví pražská Galerie 1 několik návrhů rakví od českých designérů a umělců.

Inicioval ji výtvarník, designér a soustružník dřeva Antonín Hepnar, jehož návrh v podobě kosmické rakety bude na výstavě také. Expozice potrvá od 5. do 30. října a bude součástí přehlídky Designblok

Hepnar je nejstarší z vystavujících a v raketě, kterou pro sebe vytvořil, chce být pohřben. Raketu vyzdobil pro něj zásadními a charakteristickými haptickými vejci a dřevěnou květinou.

Proti tomu nejmladší autor, sochař Ladislav Plíhal, vytvořil rakev pro nenarozené děti. Tvar papírové loďky připomíná kolébku. Plíhal jako jediný má na výstavě objekty dva: druhá rakev je vytvořená jako krajina s drobounkým Řípem na víku; je určena pro českého vlastence - turistu.

Designér Jiří Ďuriš nemá jen výstavní exponát, ale své rakve už prodává na webu v různých barevných a materiálových provedeních. Přidává k tomu i náhrobky. 

Šperkaři Hanuš a Zlata Lamrovi čerpali z rodinné historie a z přírody a vytvořili křehkou kuklu, která v sobě skrývá naději na nový život.

Nejabstraktnější schránkou je sokl multimediálního umělce Jana Stolína. Designér Jakub Berdych pak zvolil tvar jednoduchého domu, ilustrátorka a zároveň bývalá ředitelka hospice Cesta domů Martina Špinková svoji truhlu pojednala typograficky.

Společné všem objektům je, že navzdory vžité představě jsou provedené ve světlém dřevě či barvě a jsou inspirované tématy, která autory celoživotně oslovují. 

Rakve nejsou jediné téma pro výtvarníky, už dříve někteří z nich umělecky pojednali urny. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy