Francii přestala vadit Dylanova poznámka o krvi Chorvatů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 16. 4. 2014 13:26
Francouzský soud zastavil stíhání Boba Dylana, který Chorvaty nepřímo přirovnal k nacistům. Má se jim ale omluvit.
Bob Dylan.
Bob Dylan. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Bob Dylan se v rozhovoru pro americký hudební časopis Rolling Stone pustil do hodně výbušného tématu, když uvedl, že ve Spojených státech stále hraje velkou roli barva kůže, přičemž nepřímo přirovnal Chorvaty k nacistům.

"Pokud ve vás koluje krev otrokáře nebo člena Ku-Klux-Klanu, černoši to vycítí, stejně jako Židé vycítí nacistickou krev a Srbové krev Chorvatů," prohlásil na podzim 2012 Dylan.

Na to konto podali na Dylana žalobu zástupci Rady Chorvatů ve Francii (CRICCF). Francouzský soud ale zastavil trestní řízení s Dylanem, který čelil obvinění z veřejného urážení a podněcování k nenávisti. Francouzští Chorvati nyní chtějí dosáhnout už jen Dylanovy veřejné omluvy.

V podobných případech, kdy autor se přizná ke sporným výrokům v tisku, posílá francouzská justice věc téměř automaticky před soud. Justice však u Dylana zastavila trestní řízení s odůvodněním, že hudebník dal svolení ke zveřejnění tehdejšího rozhovoru v americkém vydání listu, ale ne v jeho francouzské verzi. Tím podle soudu nelze Dylanovi prokázat záměr šokovat ve Francii. Soud hodlá dál stíhat jen ředitele francouzského vydání časopisu.

Po zveřejnění kontroverzního rozhovoru některé chorvatské rozhlasové stanice přestaly pouštět Dylanovy písničky. Dylan přitom ještě v roce 2010 koncertoval jak v srbské metropoli Bělehradě, tak i v chorvatském hlavním městě Záhřebu.

Ve Francii Dylan loni obdržel Řád čestné legie. Americký prezident Barack Obama ho označil za největšího hudebníka americké historie.

Za druhé světové války byl v Chorvatsku režim, který spolupracoval s nacisty a v jehož koncentračních táborech zahynuly statisíce Srbů, Židů, Romů a Chorvatů. Srbsko a Chorvatsko se po rozpadu Jugoslávie střetly začátkem 90. let ve válce, která si vyžádala tisíce lidských životů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy