Foto: Se svou tvářičkou jsem nemohla udělat díru do světa filmu, říkala Hadrbolcová

Foto: Se svou tvářičkou jsem nemohla udělat díru do světa filmu, říkala Hadrbolcová
Hadrbolcová chtěla být nejdřív novinářkou, zatímco otec si pro ni vysnil dráhu lékařky. Nakonec po maturitě na jazykovém gymnáziu v Praze začala studovat režii na DAMU, načež po prvním ročníku přešla na herectví. Po dokončení školy se na tři desetiletí stala členkou souboru tehdejšího libeňského Divadla S. K. Neumanna, tedy dnešního Divadla pod Palmovkou. Na snímku z roku 1969 jsou Hadrbolcová a Jan Skopeček v tamní inscenaci Dnes jako před rokem.
Ještě za komunismu Hadrbolcová napsala první scénáře pro alternativní Divadlo Na okraji, které tou dobou začínalo v pražském Rubínu. Na scéně vyhlášené neobvyklým stylem i dramaturgií těžící z netradiční a neoficiální prózy herečka připravila inscenace podle Racinovy Faidry nebo knih Ivana Bunina. Stejně tak účinkovala kupříkladu v Postřižinách, jež dle předlohy Bohumila Hrabala režíroval Zdeněk Potužil. Paralelně se ale objevovala ve filmech. Na snímku z roku 1981 jsou Zdena Hadrbolcová, Žaneta Fuchsová a Vlastimil Brodský v televizním snímku Počítání oveček režiséra Karla Kachyni.
"Doba v Divadle Na okraji byla pro mne velice důležitá, protože jsem se naučila otevřenému způsobu práce. Myslím, že to mi pak umožnilo pracovat jak s Léblem, tak třeba s Pitínským," vzpomínala Hadrbolcová na režiséry Petra Lébla a Jana Antonína Pitínského, se kterými spolupracovala po sametové revoluci. Na snímku je s Josefem Větrovcem v inscenaci hry Sen o vzdálených jezerech ještě z roku 1987.
Po roce 1989 herečka zamířila do Městských divadel pražských a poté dlouho působila v Divadle Na zábradlí. Tam účinkovala právě v projektech režiséra Petra Lébla, například v Ivanovovi vyznamenaném Cenou Alfréda Radoka pro inscenaci roku nebo ve Strýčkovi Váňovi. "Jeho talent musel být vykoupen velkou bolestí," řekla Hadrbolcová poté, co Lébl v prosinci 1999 spáchal sebevraždu ve věku 34 let.
Foto: ČTK
Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 11. 2023 12:23
Říkala, že je jí lépe v divadle. "Ne že bych se nějak zvlášť podceňovala, ale věděla jsem, že neudělám díru do světa filmu díky své tvářičce," řekla roku 2000 pro Týdeník Televize herečka Zdena Hadrbolcová. Toto pondělí zemřela ve věku 86 let. Proslula v pražských divadlech pod Palmovkou a Na zábradlí, dlouho hrála pekařku Růženu v seriálu Ulice. Připomínáme její nejvýznamnější role.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy