Forman bude bojovat o diváky se Shrekem

13. 2. 2007 12:00
New York - Goyovy přízraky si pro vstup do amerických kin zvolily nelehké soupeře. Léto je jedním z vrcholů sezony a tradičně tam míří předpokládané hity.
Goyovy přízraky
Goyovy přízraky | Foto: HCE

Goyovy přízraky si světovou premiéru odbyly na podzim ve Španělsku, kde se film také natáčel. České premiéry na konci ledna se zúčastnila hvězdná delegace v čele s režisérem Milošem Formanem, který právě v Národním divadle zkouší Dobře placenou procházku.

V dramatu Miloše Formana si zahrál Stellan Skarsgard, který  ztvárnil malíře Goyu, Natalie Portmanová krásnou oběť inkvizice Inés a španělský herec Javier Bardem krutého inkvizitora Lorenza. kromě Portmanové a Bardema do Prahy zavítal i scenárista filmu Jean Claude Carriére.

Ještě v době české premiéry nebylo známo, kdy snímek pronikne do amerických kin. Podle čerstvého oznámení Hollywood Reporteru to bude v létě, sezoně oddechových blockbusterů; letos se v zámoří objeví třetí Shrek nebo třetí Piráti z Karibiku.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Přízraky jsou milostným příběhem i politickým příběhem plným násilí. Příběhem krásné ženy z fascinujícího období dějin - přál bych si, aby každý náš film byl takhle dobrý," říká Samuel Goldwyn Jr. ze společnosti Samuel Goldwyn Films, která film zprostředkuje americkým divákům.

Uvedení v amerických kinech filmu zajišťuje možnost ucházet se o Oscary, za rok tak může Miloš Forman navzdory nepříliš příznivým kritikám zopakovat oscarový úspěch, který zaznamenal s filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Ty stejně jako Goyovy přízraky vytvořil s producentem Saulem Zaentzem.

Před Goyovými přízraky Forman natočil Muže na měsíci, příběh komika Andy Kaufmana v podání Jima Carreyho, který měl premiéru v roce 1999.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy