Filozof Heidegger obdivoval Hitlera, dokazují tajné dopisy. Morální katastrofa, píše se v Německu

ČTK ČTK
12. 10. 2016 20:48
Německý filozof Martin Heidegger, jeden z největších myslitelů 20. století, byl přesvědčeným nacistou. Stoupencem Adolfa Hitlera zůstal i za druhé světové války, dokazují veřejnosti neznámé dopisy, které psal svému bratrovi. Korespondence plná projevů antisemitismu je už dva roky uložena v literárním archivu, ale Heideggerovi dědicové dosud zakazovali z nich citovat. Až nyní povolili zkrácené zveřejnění některých dopisů z let 1930 až 1946.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Německý filozof Martin Heidegger byl přesvědčeným nacistou. Ukazují to jeho dopisy, které posílal svému bratrovi a jejichž obsah Heideggerovi dědicové dosud široké veřejnosti skrývali. Z korespondence ve středu poprvé citoval server listu Die Zeit, podle kterého je "případ Heidegger intelektuální i morální katastrofou německé intelektuální historie".

Heideggerův bratr Fritz dostával od slavného filozofa dopisy, z nichž je podle Die Zeit zřejmý "otevřený antisemitismus". Osobní psaní zároveň odhalují, že se Martin Heidegger stal "brzkým a vášnivým stoupencem nacismu".

Už na konci roku 1931 tehdy třiačtyřicetiletý Heidegger zaslal svému bratrovi k Vánocům Hitlerovo programové dílo Mein Kampf (Můj boj), které zachycuje veškeré jeho nedemokratické, rasistické a expanzionistické názory. Oceňuje přitom Hitlerův "neobvyklý politický instinkt". V té době vládnoucí pravicový kabinet kancléře Franze von Papena okomentoval Heidegger jako židovské spiknutí, upozorňuje Die Zeit.

Z 13. dubna 1933 pochází Heideggrův dopis, ve kterém nadšeně píše, že "se ukazuje, do jaké velikosti nyní Hitler jako státník vyrostl."

Podle německého listu korespondence dokazuje, že Heidegger neprozřel ani během války. Jeho psaní z ledna 1943 líčí světovou válku jako obranný boj "Západu" a "němectví" proti "velké hrozbě" ze strany "bolševismu" i "amerikanismu".

Účast Heideggera na Hitlerově režimu i jeho vstup do nacistické strany NSDAP byly logickým vyústěním jeho smýšlení. V žádném případě se nejednalo o prospěchářství nebo zmatení nic netušícího apolitického myslitele, zdůrazňuje Die Zeit s tím, že poslední dvě vysvětlení se často uváděla v minulosti ve snaze zlehčit Heideggerovu vinu.

Více než 500 dopisů mezi bratry Heideggerovými je od roku 2014 v literárním archivu v Marbachu. Jejich výbušnost znal jen úzký okruh lidí, neboť na příkaz Heideggerových dědiců se z korespondence až dosud nesmělo citovat. Nyní ale dědici souhlasili se zkráceným zveřejněním dopisů z let 1930 až 1946, které se objeví v nově vydané knize Heidegger a antisemitismus.

Martin Heidegger (1889-1976) je považován za jednoho z největších myslitelů 20. století. Proslavil se zejména svým dílem Bytí a čas (1927). Heideggerova žačka a milenka, filozofka a spisovatelka Hannah Arendtová musela pro svůj židovský původ z Německa uprchnout.

Vždycky jsem si říkal, že mě nic nepotká, že to potká toho druhého, jinak bych neodstartoval, říká poslední v ČR žijící stíhací pilot RAF Emil Boček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy