Filmový festival Be2Can bude velká nádhera. Nabídne i retrospektivu Paola Sorrentina

Hana Slívová Hana Slívová
22. 8. 2017 14:57
Festival Be2Can, který v České republice od roku 2014 představuje snímky z "áčkových" festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, odhalil program. Kromě dvanáctky snímků, jež letos bodovaly v Evropě, promítne divákům retrospektivu oblíbeného italského režiséra Paola Sorrentina. Festival proběhne v Praze 4. až 10. října, poté se přestěhuje do Plzně, Olomouce, Ostravy a Zlína.
Velká nádhera se letos bude na festivalu Be2Can také promítat.
Velká nádhera se letos bude na festivalu Be2Can také promítat. | Foto: Medusa Distribuzion

Organizátoři festivalu Be2Can, který tuzemskému publiku tři roky představuje snímky promítané na festivalech v Benátkách, Berlíně a Cannes, odhalili letošní program.

Festival otevře canneskou Zlatou palmou oceněné severské drama Čtverec o toleranci a rovnosti a uzavře ho německý thriller s tématem pomsty Odnikud.

V hlavní kategorii diváci uvidí dalších deset snímků:

Film Zabití posvátného jelena inspiroval festivalový vizuál, na němž je vyobrazená herecká "shooting star" Barry Keoghan. Tento herec hrál i v nedávno uvedeném Nolanově Dunkerku. 

Vizuál letošního festivalu Be2Can.
Vizuál letošního festivalu Be2Can. | Foto: BeěCan

"Vybrali jsme si ho, protože klademe důraz na nové a talentované tvůrce a herce. Barry Keoghan je jedním z nich. A navíc jsme všichni chroničtí hypochondři," řekli při včerejším uvedení vizuálu v pražských Kasárnách Karlín organizátoři festivalu.

Be2Can letos počítá i s vedlejší sekcí, již pod názvem Božský Sorrentino věnuje italskému režisérovi Paolu Sorrentinovi. Diváci tak uvidí jeho sedm filmů včetně v České republice populární Velké nádhery a Mládí. Naopak nepočítá se s uvedením seriálu Mladý papež.

"Formální virtuos Sorrentino je typ režiséra-vizionáře, který je jedněmi oslavován jako objevitel skutečné životní krásy, druhými zpochybňován coby sebestředný manýrista často zaměňující hloubku za povrchní úžas," říká umělecký ředitel Be2Can Aleš Stuchlý.

"Historicky první česká kompletní retrospektiva dosavadního Sorrentinova díla by v sedmi zastaveních ráda celou problematiku ještě prohloubila a nabídla dosud nejucelenější pohled na tvorbu," dodává. 

Festival se bude konat v pražských kinech Světozor, Evald a Lucerna od 4. do 10. října, od 12. do 18. října v Plzni, Olomouci, Ostravě a Zlíně.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy