Filmový archiv uvede v osmičkovém roce do kin šest filmů o svobodě, komunismu i nacismu

ČTK ČTK
6. 1. 2018 11:25
Významné události pro historii československého státu, jejichž výročí připadají na letošek, připomene Národní filmový archiv (NFA) zvláštním uvedením šesti celovečerních snímků. Budou mezi nimi například digitálně zrestaurované Démanty noci od Jana Němce nebo film Zborov z roku 1938.
Film TGM Osvoboditel od Věry Chytillové.
Film TGM Osvoboditel od Věry Chytillové. | Foto: Česká televize

Osmičkový rok oslaví Národní filmový archiv tituly sdruženými do nabídky  Filmové osmičky. 

Kurátorský výběr snímků zastupujících roky 1918, 1938, 1948 a 1968 čítá šest celovečerních filmů, které se v kinech budou promítat během celého roku. 

6 osmičkových filmů

  • Zborov (J. A. Holman, 1938)
  • TGM Osovoboditel (Věra Chytilová, 1990)
  • Klapzubova XI (Ladislav Brom, 1938)
  • Krise (Alexander Hackenschmied, 1939)
  • Bílá tma (František Čáp, 1948)
  • Démanty noci (Jan Němec, 1964)

"Do distribuce například v říjnu vstoupí historické drama Zborov z roku 1938. Připomene událost z července 1917, kdy se u tohoto ukrajinského města odehrála bitva, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka," řekl generální ředitel NFA Michal Bregant.

V březnu bude mít obnovenou premiéru šedesátiminutový střihový dokument TGM Osvoboditel. Režisérka Věra Chytilová ho natočila v krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta vytvořila kombinací archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v přednesu Miroslava Macháčka. Doplnila ho výpověďmi Masarykových vnuček a pravnuka.

V kinech se objeví i snímek Ladislava Broma Klapzubova XI z roku 1938, Krise, což je film o nacismu od Alexandera Hackenschmieda, Bílá tma režiséra Františka Čápa z roku 1948 a Démanty noci Jana Němce z roku 1964.

"Válečné drama Zborov a psychologický příběh Démanty noci budou digitálně restaurovány a zařadí se tak i k nabídce snímků z kolekce Zpět v kinech," dodal Bregant.

Televize uvede Masaryka

Česká televize pak uvede v premiéře snímek Masaryk s Karlem Rodenem v titulní roli. Snímek získal 12 Českých lvů. Cyklus Rudí prezidenti nabídne zvukové a obrazové záznamy přibližující pětici mocných, kteří se na Pražském hradě vystřídali v letech 1948-1989.

Ke 100. výročí Československa diváci uvidí i nový film Jiřího Svobody Rašín věnovaný politikovi Aloisi Rašínovi (1867-1923) v titulní roli s Ondřejem Vetchým.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy