Filmový archiv uvede v osmičkovém roce do kin šest filmů o svobodě, komunismu i nacismu

ČTK ČTK
6. 1. 2018 11:25
Významné události pro historii československého státu, jejichž výročí připadají na letošek, připomene Národní filmový archiv (NFA) zvláštním uvedením šesti celovečerních snímků. Budou mezi nimi například digitálně zrestaurované Démanty noci od Jana Němce nebo film Zborov z roku 1938.
Film TGM Osvoboditel od Věry Chytillové.
Film TGM Osvoboditel od Věry Chytillové. | Foto: Česká televize

Osmičkový rok oslaví Národní filmový archiv tituly sdruženými do nabídky  Filmové osmičky. 

Kurátorský výběr snímků zastupujících roky 1918, 1938, 1948 a 1968 čítá šest celovečerních filmů, které se v kinech budou promítat během celého roku. 

6 osmičkových filmů

  • Zborov (J. A. Holman, 1938)
  • TGM Osovoboditel (Věra Chytilová, 1990)
  • Klapzubova XI (Ladislav Brom, 1938)
  • Krise (Alexander Hackenschmied, 1939)
  • Bílá tma (František Čáp, 1948)
  • Démanty noci (Jan Němec, 1964)

"Do distribuce například v říjnu vstoupí historické drama Zborov z roku 1938. Připomene událost z července 1917, kdy se u tohoto ukrajinského města odehrála bitva, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka," řekl generální ředitel NFA Michal Bregant.

V březnu bude mít obnovenou premiéru šedesátiminutový střihový dokument TGM Osvoboditel. Režisérka Věra Chytilová ho natočila v krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta vytvořila kombinací archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v přednesu Miroslava Macháčka. Doplnila ho výpověďmi Masarykových vnuček a pravnuka.

V kinech se objeví i snímek Ladislava Broma Klapzubova XI z roku 1938, Krise, což je film o nacismu od Alexandera Hackenschmieda, Bílá tma režiséra Františka Čápa z roku 1948 a Démanty noci Jana Němce z roku 1964.

"Válečné drama Zborov a psychologický příběh Démanty noci budou digitálně restaurovány a zařadí se tak i k nabídce snímků z kolekce Zpět v kinech," dodal Bregant.

Televize uvede Masaryka

Česká televize pak uvede v premiéře snímek Masaryk s Karlem Rodenem v titulní roli. Snímek získal 12 Českých lvů. Cyklus Rudí prezidenti nabídne zvukové a obrazové záznamy přibližující pětici mocných, kteří se na Pražském hradě vystřídali v letech 1948-1989.

Ke 100. výročí Československa diváci uvidí i nový film Jiřího Svobody Rašín věnovaný politikovi Aloisi Rašínovi (1867-1923) v titulní roli s Ondřejem Vetchým.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy