Zac Efron jako hezký sériový vrah? Film o Tedu Bundym nešokuje, nutí přemýšlet

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
28. 5. 2019 19:15
Může být sériový vrah milým klukem ze sousedství? Z té otázky už se trochu stalo klišé. O spoustě zločinců jejich okolí říká, že by "to" do nich nikdy neřekli.
Zac Efron s košatou kšticí připomíná dobovou hvězdu Davida Hasselhoffa.
Zac Efron s košatou kšticí připomíná dobovou hvězdu Davida Hasselhoffa. | Foto: Bontonfilm

Uznávaný dokumentarista Joe Berlinger se ve svém hraném snímku Zlo s lidskou tváří, který právě hrají česká kina, pokusil vzít podobné poznámky vážně. Portrét jednoho z nejznámějších vrahů žen Teda Bundyho natočil především Bundyho očima. A také očima jeho přítelkyně.

Snímek ze Zla s lidskou tváří.
Snímek ze Zla s lidskou tváří. | Foto: Bontonfilm

Je třeba předznamenat, že sám Berlinger nedávno na Netflixu uvedl čtyřdílnou dokumentární minisérii Ted Bundy Tapes, kde případ rekonstruuje z převážně archivních materiálů - od zpravodajství přes výpovědi samotného Bundyho, ve vězení čekajícího na popravu.

Zatímco tam se režisér pokusil vytvořit detailní portrét mysli vraha, ale také muže, který měl nepopiratelné charisma a klidně mohl být úspěšným republikánským politikem, v nynějším hraném filmu naopak vytváří sebeobraz Bundyho a jeho blízkého okolí. Tedy vizi světa, kde žádné vraždy neexistují, a když přijdou obvinění, budeme je popírat až do konce.

Berlinger přitom Bundyho nehumanizuje. Hraje sice riskantní hru, ale se zřejmým záměrem: ukázat, jak se věci jevily, ne jak byly. Diváky klame už názvem, který v originálu zní Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile. Tedy doslova: Extrémně zkažený, otřesně zlý a odporný. Je to titulek jako z přední strany bulváru či z takzvaného exploatačního hororu, který diváky láká na zvrácenosti.

Přitom - jak se později ukáže - jde o větu, kterou během ostře sledovaného procesu s Bundym vyřkne na Floridě soudce v podání Johna Malkoviche. A Berlingerův film se naopak vyhýbá ukazování Bundyho skutků. Letité nutkání českých filmových distributorů přetvářet původní, co možná nejvíce jedinečné názvy snímků do tuctových, které patří spíše na DVD s béčkovými filmy, se tu opět projevuje plnou silou.

Zlo s lidskou tváří je snímek, který tvoří takřka dokonalý protipól k jinému nedávnému portrétu sériového vraha: ke snímku Zlatá rukavice německého režiséra Fatiha Akina, který měl světovou premiéru na únorovém festivalu v Berlíně. Inspiroval se případem hamburského vraha Fritze Honky, jenž ve známém německém přístavu prováděl ženám odpudivé věci v podobné době jako Bundy ve Spojených státech, tedy v 70. letech minulého století.

Zlo s lidskou tváří je možná experiment pohybující se na hraně selhání. | Video: Bontonfilm

Ke Zlaté rukavici by přitom název Berlingerova snímku seděl doslova. Fatih Akin vyobrazil svého protagonistu jako odpudivou bytost, pohybující se po zaplivaných pajzlech, žijící v zatuchlém podkrovním bytě, kde páchá strašné věci. S takřka dokumentaristickou věrností, bez jakéhokoli hodnocení - geniální režie se tu potkává s tak radikálním konceptem, že většina diváků film odmítla.

Berlinger svůj snímek premiérově uvedl už o měsíc dříve na festivalu Sundance a jeho protagonista nemůže být odlišnější než ten Akinův.

Bundyho hraje idol Zac Efron, který s košatou kšticí připomíná dobovou hvězdu Davida Hasselhoffa. Je to student práva, který se zalíbí rozvedené dívce Elisabeth, neboť je pozorný a vůbec mu nevadí, že Elisabeth už má doma dítě z předchozího vztahu. A zvolenou optiku režisér neopouští.

John Malkovich.
John Malkovich. | Foto: Bontonfilm

Zlo s lidskou tváří je film v lecčems problematický, je dramaturgicky rozvleklý, neukazuje ani fascinující ponor do procesů vyšetřování různých skutků, ani skutky samotné, nabízí pouze tu stránku Teda Bundyho, která s těmi činy nemá nic společného. Místo obrazů nabízí sebeobrazy, které jsou až v závěru konfrontované se skutečností.

Pokud Zlatá rukavice ukazovala příliš, u Zla s lidskou tváří budou mít diváci pocit, že něco schází. Přesto si oba snímky zaslouží pozornost právě pro snahu vyhnout se lákavému žánru procedurálního krimi a nutit diváky ke konfrontaci vlastních očekávání.

Zlo s lidskou tváří je možná experiment pohybující se na hraně selhání. Vždy bude vzbuzovat otázku: Co může takový pohled nabídnout? Není to pokus polidštit zrůdu či ukazovat ze skutečnosti jen část?

Režisér Berlinger se ale, byť možná ne zcela obratně, pokouší nalézt prostor, jak vyprávět o světě, který se nedělí jen na nelidské zrůdy a na slušné lidi. Berlinger ukazuje svět sebeklamu, v němž částečně žil Ted Bundy a ještě mnohem více jeho přítelkyně Elisabeth, která o tom napsala knihu.

Zlo s lidskou tváří

Režie: Joe Berlinger
Bontonfilm, česká distribuční premiéra 23. května

Právě důslednou snahou o vyobrazení jen jedné verze světa nutí publikum se s ní konfrontovat a uvažovat o těch ostatních.

Zlo s lidskou tváří do konce balancuje mezi vyobrazením klišé a ponorem pod jejich slupku. I pokud v tom druhém zcela neuspělo, bylo by nespravedlivé odmítnout ho jako banální snímek. Nešokuje, neodpuzuje, ale nutí přemýšlet.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy