Zlatou palmu v Cannes získalo drama Já, Daniel Blake režiséra Kena Loacha

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2016 21:21
Po Zlaté palmě druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo drama Jen konec světa kanadského režiséra Xaviera Dolana. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal Íránec Šaháb Hosejní, v kategorii nejlepší herečka zvítězila Jaclyn Joseová z Filipín.
Foto: Reuters

Cannes - Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získalo britsko-francouzské sociální drama I, Daniel Blake (Já, Daniel Blake) anglického režiséra Kena Loacha.

Udílením cen vyvrcholil 69. ročník prestižní filmové přehlídky. Pro Loacha je letos získaná palma již druhá v pořadí, tu první získal v roce 2006 za válečné drama Zvedá se vítr.

Francouzský herec Jean-Pierre Léaud dostal čestnou Zlatou palmu, která je mimořádným oceněním za celoživotní dílo.

Po Zlaté palmě druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo francouzsko-kanadské drama Juste la fin du monde (Jen konec světa) sedmadvacetiletého kanadského režiséra Xaviera Dolana.

Cenu poroty si z Cannes odváží snímek American Honey, který natočila britská režisérka Andrea Arnoldová.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v Cannes získal Íránec Šaháb Hosejní, v kategorii nejlepší herečka zvítězila Jaclyn Joseová z Filipín.

Cenu za nejlepší režii obdrželi francouzský filmař Olivier Assayas a jeho rumunský kolega Cristian Mungiu. Mungiu dostal ocenění za drama Bacalaureat a Assayas za fantasy horor Personal Shopper, který vznikl ve francouzsko-české koprodukci. Některé scény se natáčely v Praze.

Loni získalo Zlatou palmu filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, loni udělila porota maďarskému dramatu z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saulův syn režiséra László Nemese, které později získalo i Zlatý glóbus a Oscara. Cenu poroty pak dostalo sci-fi Humr řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

V nesoutěžní kategorii Classics byl letos promítán československý sci-fi snímek Ikarie XB 1 z roku 1963. Digitálně zrestaurovaný sci-fi film, který natočil režisér Jindřich Polák, se nyní vrací i na plátna českých kin. V sekci Cannes Classics jsou od roku 2004 promítány snímky velkých tvůrců světové kinematografie.

Ikarie nebyla jediným českým filmem v Cannes. Do sekce Quinzaine des réalisateurs byl vybrán animovaný film Happy End studenta FAMU Jana Sasky.

 

Právě se děje

Další zprávy