Zlatou palmu v Cannes získalo drama Já, Daniel Blake režiséra Kena Loacha

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2016 21:21
Po Zlaté palmě druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo drama Jen konec světa kanadského režiséra Xaviera Dolana. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal Íránec Šaháb Hosejní, v kategorii nejlepší herečka zvítězila Jaclyn Joseová z Filipín.
Foto: Reuters

Cannes - Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získalo britsko-francouzské sociální drama I, Daniel Blake (Já, Daniel Blake) anglického režiséra Kena Loacha.

Udílením cen vyvrcholil 69. ročník prestižní filmové přehlídky. Pro Loacha je letos získaná palma již druhá v pořadí, tu první získal v roce 2006 za válečné drama Zvedá se vítr.

Francouzský herec Jean-Pierre Léaud dostal čestnou Zlatou palmu, která je mimořádným oceněním za celoživotní dílo.

Po Zlaté palmě druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo francouzsko-kanadské drama Juste la fin du monde (Jen konec světa) sedmadvacetiletého kanadského režiséra Xaviera Dolana.

Cenu poroty si z Cannes odváží snímek American Honey, který natočila britská režisérka Andrea Arnoldová.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v Cannes získal Íránec Šaháb Hosejní, v kategorii nejlepší herečka zvítězila Jaclyn Joseová z Filipín.

Cenu za nejlepší režii obdrželi francouzský filmař Olivier Assayas a jeho rumunský kolega Cristian Mungiu. Mungiu dostal ocenění za drama Bacalaureat a Assayas za fantasy horor Personal Shopper, který vznikl ve francouzsko-české koprodukci. Některé scény se natáčely v Praze.

Loni získalo Zlatou palmu filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, loni udělila porota maďarskému dramatu z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saulův syn režiséra László Nemese, které později získalo i Zlatý glóbus a Oscara. Cenu poroty pak dostalo sci-fi Humr řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

V nesoutěžní kategorii Classics byl letos promítán československý sci-fi snímek Ikarie XB 1 z roku 1963. Digitálně zrestaurovaný sci-fi film, který natočil režisér Jindřich Polák, se nyní vrací i na plátna českých kin. V sekci Cannes Classics jsou od roku 2004 promítány snímky velkých tvůrců světové kinematografie.

Ikarie nebyla jediným českým filmem v Cannes. Do sekce Quinzaine des réalisateurs byl vybrán animovaný film Happy End studenta FAMU Jana Sasky.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy