Zlatého medvěda na Berlinale získal íránský film Taxi

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2015 20:45
Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odváží rumunský režisér Radu Jude, na jehož snímku Aferim! se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm.
Předseda poroty Aronofsky drží Zlatého medvěda pro nejlepší film Taxi íránského režiséra Džafara Panahího.
Předseda poroty Aronofsky drží Zlatého medvěda pro nejlepší film Taxi íránského režiséra Džafara Panahího. | Foto: Reuters

Berlín - Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale získal snímek íránského režiséra Džafara Panahího Taxi.

Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odváží rumunský režisér Radu Jude, na jehož snímku Aferim! se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm.

Nejúspěšnějším filmem večera je britský snímek 45 Years (45 let), má dvě ceny pro nejlepšího herce i herečku.

Ocenění Panahího očekávali němečtí filmoví kritici. Podle nich má cena i politický dopad, protože režisér je ve své zemi perzekuován úřady a snímek natočil přes oficiální zákaz práce.

Porota pod vedením amerického režiséra Darrena Aronofskyho letos rozdala více cen než obvykle. V kategoriích nejlepší režie a mimořádný umělecký přínos ocenila pokaždé dva filmy.

Porotci to zdůvodnili mimořádnou kvalitou letošních soutěžních snímků.

Kromě Judeho tak Stříbrného medvěda za nejlepší režii získala i polská režisérka Malgorzata Szumovská za film Body. Za mimořádný umělecký přínos porota ocenila německý snímek Victoria a rusko-ukrajinský film Pod elektrickými oblaky.

Jako nejlepší herečku porotci ocenili Charlotte Ramplingovou, Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Tom Courtenay. Společně ztvárnili hlavní pár v britském dramatu 45 Years (45 let).

Mimořádně úspěšné bylo letošní Berlinale pro latinskoamerickou kinematografii. Velkou cenu poroty získal chilský film El Club (Klub).

Stříbrného medvěda za snímek, který otevírá nové filmové perspektivy, si odnáší guatemalské drama Ixcanul. Cenu za nejlepší scénář udělila porota chilskému filmu El botón de nácar (Perleťový knoflík).

Sedmičlenná porota letos přistoupila k předávání festivalových cen netradičně.

Namísto toho, aby každý člen poroty přišel na jeviště festivalového paláce samostatně oznámit vítěze některé z kategorií, stáli před diváky všichni po celou dobu ceremoniálu. Aronofsky to zdůvodnil tím, že porota chce tímto způsobem ukázat jednomyslnou shodu na svém výběru oceněných.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy