Zlatého lva v Benátkách dostal film o Američanech, které recese připravila o domov

Reuters ČTK Kultura Reuters, ČTK, Kultura
Aktualizováno 12. 9. 2020 22:48
Zlatého lva na 77. Benátském filmovém festivalu v sobotu večer získal snímek Země nomádů americké režisérky čínského původu Chloé Zhao. Oznámila to australská herečka Cate Blanchettová, která letos předsedala porotě.
Frances McDormandová v Zemi nomádů hraje Fern.
Frances McDormandová v Zemi nomádů hraje Fern. | Foto: Searchlight Pictures

Osmatřicetiletá Chloé Zhao je za deset let první ženou, která obdržela Zlatého lva. Hlavní roli v jejím snímku ztvárnila držitelka Oscara Frances McDormandová.

Režisérka Chloé Zhao.
Režisérka Chloé Zhao. | Foto: ČTK/AP

Podle agentury Reuters je Země nomádů hraný film o lidech, kteří žijí v karavanech a cestují po západním pobřeží USA. McDormandová hraje ovdovělou šedesátnici Fern z malého městečka v Nevadě. To se promění v město duchů poté, co v roce 2011 kvůli recesi zkrachuje továrna zaměstnávající většinu zdejších obyvatel.

Fern upraví svou dodávku na obytný přívěs a vydává se na cestu. Kam přijede, tam bere různá sezonní zaměstnání. Cestou si zdokonaluje znalosti o životě moderních amerických nomádů například sledováním videí na YouTube nebo poslechem on-line přednášek o "tyranii amerického dolaru", popisuje časopis Indiewire.com.

Snímek vznikl na motivy literatury faktu, tři roky staré knihy Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century od novinářky Jessicy Bruderové. Před kamerou hraného filmu ostatně stanuli převážně skuteční nomádi jako Linda Mayová nebo Bob Wells, z profesionálních herců režisérka obsadila jen McDormandovou a Davida Strathairna.

"Film Země nomádů oslavuje rozsáhlou, zapomenutou část Ameriky a vystihuje touhu lidí, kteří se jí toulají," napsal Indiewire.com, podle nějž vyznění celku přidává i soundtrack italského klavíristy Ludovica Einaudiho.

"Je to všímavý, jednoduchý film, který se snaží diváka přimět k zamyšlení, ne vyvolat melodrama," doplňuje magazín Deadline.com. Snímek předkládá portrét lidí, kteří měli kdysi pevné místo ve společnosti a stálý příjem, avšak americký sen je zklamal. Přesto film nevyznívá politicky ani sociálněkriticky, dodává recenzent. 

Zemi nomádů do českých kin v únoru 2021 uvede Falcon.

Zemi nomádů do českých kin v únoru 2021 uvede Falcon. | Video: Searchlight Pictures

Druhou a třetí hlavní cenu, Stříbrného medvěda, v Benátkách získaly film mexického režiséra Michela Franca nazvaný Nuevo orden (Nový pořádek) a japonské historické drama Wife of a Spy od Japonce Kijošiho Kurosawy. Pětašedesátiletý režisér a scenárista není příbuzným ani potomkem dnes již nežijícího slavného Akiry Kurosawy.

Benátský filmový festival byl první velkou světovou kinematografickou přehlídkou, která se konala od začátku pandemie koronaviru. 

Návštěvnost sálu byla omezena na polovinu, diváci museli mít roušky. Režisérka Chloé Zhao a herečka Frances McDormandová cenu v sobotu večer přijaly na dálku videospojením z USA. Dostat se ze Spojených států do Benátek bylo kvůli cestovním omezením téměř nemožné, na celém festivalu v Benátkách tak chyběli hollywoodští filmaři i herci.

"Velice děkujeme, že jste nás nechali spojit se s vaším festivalem v tomto podivném, podivném světě a tímto způsobem. Jsme ale rády, že jste nás nechali se zúčastnit. Uvidíme se na cestě," poděkovala McDormandová.

Zvláštní cenu poroty si z Benátek odnáší ruský film Dorogije tovarišči (Drazí soudruzi) o masakru ze 60. let v bývalém Sovětském svazu.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon dostal Ital Pierfrancesco Favino za snímek Padrenostro, odehrávající se v 70. letech minulého století. Nejlepší herečkou se stala Britka Vanessa Kirbyová z filmu Pieces of a Woman. Vypráví o vztahu partnerů poté, co jim při domácím porodu umře dítě.

O sošky v hlavní soutěži zápasilo 18 filmů, z nichž osm režírovaly ženy.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy