Zkrátka kraťas přináší do kin krátké animované filmy. Je mezi nimi i na Oscara nominovaný Happy End

Hana Slívová Hana Slívová
20. 9. 2017 14:39
Pod názvem Zkrátka kraťas vstupuje 21. září do českých kin výběr nejzajímavějších krátkých animovaných filmů pro dospělé publikum od nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy. Pásmo ukáže filmy, které vznikly během posledních dvou let.
Happy End Jana Sasky.
Happy End Jana Sasky. | Foto: Zktátka kraťas

Devětašedesátiminutové pásmo Zkrátka kraťas obsahuje jedenáct filmů ze šesti zemí - České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska.

Tuzemskou kinematografii zastupuje Happy End absolventa FAMU Jana Sasky, který se dostal mezi deset nominovaných na Oscara za krátký film, a snímek Čím víc vím režiséra a scenáristy Marka Náprstka.

Co obsahuje pásmo Zkrátka kraťas

 • Země kovbojů (režie: Dávid Štumpf), 5 minut 
 • Ploty (Polsko, režie: Natalia Krawczuk), 7 minut Kompozice 
 • (Slovinsko, režie Mitja Manček), 4  minuty 
 • Řeky (Polsko, režie Daria Kopiec), 3 minuty
 • Za hranicí (Maďarsko, režie Milán Kopasz), 10 minut
 • Mozaika, valčík splínu (Polsko, režie Andrea Guizar), 4 minuty
 • Vlčí hrátky (Chorvatsko, režie Jelena Orozová), 5 minut
 • Divné zvuky (Maďarsko, režie  Nadja Andrasevová), 9 minut
 • Pohádka (Maďarsko, režie Attila Bertóti), 8 minut
 • Čím víc vím (ČR, režie Marek Náprstek), 8 minut
 • Happy End (ČR, Jan Saska), 6 minut

Filmy vybírala komise festivalových dramaturgů ze všech zapojených zemí. Porota hleděla především na výtvarnou stránku, preciznost využití konkrétní animační techniky i hodnotnost obsahu.   

"Asi nejpozoruhodnější film je Happy End od Jana Sasky. Vtipným způsobem vystihuje středoevropskou venkovskou mentalitu a pohrává si s motivem zbavování se zodpovědnosti," říká kurátor Maroš Brojo.

Poutavý a vizuálně atraktivní pohled na formy lidské přitažlivosti zase podle něj poskytuje maďarský film Noise of Licking s mírně dendrofilním podtónem od autorky Nadji Andrasevové. Snímek získal cenu Cinéfondation na festivalu v Cannes.

"Je skvělé, že se do běžné distribuce dostává pásmo krátkých filmů, které lze většinou shlédnout jen na festivalových projekcích," myslí si autor Happy Endu Jan Saska, který loni vyhrál kategorii studentských filmů na festivalu Anifilm.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy