Ženy mluví o sexu, dětech i reklamě. Agnes Varda o sobě

Kultura Kultura
5. 2. 2013 14:12
Dokumenty legendy francouzské nové vlny jsou zdarma na DAFilms
Agnes Varda
Agnes Varda | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Agnès Varda oslaví 30. května pětaosmdesáté narozeniny, takže jistě není přehnané tvrzení, že jde o živoucí legendu francouzské kinematografie. Díky majstrštyku Cléo od pěti do sedmi je navěky spojená s francouzskou novou vlnou levého břehu, její tvorba však nekončí šedesátými lety a její záběr si nevystačí s hranou tvorbou.

To se nám snaží připomenout on-line dokumentární kino DAFilms.cz, které od 4. do 17. února uvolnilo zdarma ke zhlédnutí retrospektivu sedmnácti dokumentárních snímků kultovní filmařky, označované už od svých třiceti let za „babičku nové vlny“, jakkoliv ona sama toto označení nikdy neměla v lásce.

Foto: Aktuálně.cz

Polovinu retrospektivy tvoří středněmetrážní, polovinu klasické celovečerní dokumentární filmy. Dostat se k většině z nich byla doposud věc takřka nemožná, díky čemuž fanoušci francouzské kinematografie jistě mají důvod věnovat projektu pozornost.

Mohou se těšit na díla vzniklá v době Vardina mládí, ale i pozdní kusy. Pořadatelé vypichují svého času kontroverzní osmiminutovou Ženskou odpověď, v níž nahá těhotná žena vysvětluje, co to obnáší být jejím pohlavím. Agnesiny pláže pak jsou téměř dvouhodinovou režisérčinou osobní zpovědí o svém životě i kariéře. Ve filmu Všichni moji sběrači a já zase objela a vyzpovídala různé sběrače z celé Francie.

Za pozornost ale jistě stojí i zbylých čtrnáct snímků, jinak by Varda nemohla patřit k nejuznávanějším dokumentaristkám a profesorům dokumentárního filmu na European Graduate School. Je také držitelkou řádu Čestné legie a dalších vysokých ocenění.

Agnes Varda s herečkou Sandrine Bonnaire
Agnes Varda s herečkou Sandrine Bonnaire | Foto: Aktuálně.cz

DAFilms.cz tak zahajují svůj Projekt Osobnosti světového dokumentu a jistě věří, že uvolnění první z řady retrospektiv zdarma na internetu poslouží jako slušná reklama. Zatímco autoři srovnatelných akcí uváděných v kinech jsou často nuceni se proti moderním technologiím vymezovat podobně jako ti z Projektu 100, streamovací obchod na DAFilms.cz se jistě musí naopak stavět na jejich stranu.

Retrospektiva francouzské klasičky má výhodu oproti zmíněnému Projektu 100 značnou exkluzivitou materiálu, k němuž se na rozdíl od klasik typu Sunset Blvd. není snadné dostat. Nevýhodu zase představuje menší popularita významné režisérky mezi běžnými filmovými fanoušky, kteří si většinou vystačí s kanonickou Cléo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy