Zemřela Emmanuelle, erotický sen jedné generace

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 10. 2012 12:19
Sylvia Kristelová podlehla rakovině, bylo jí šedesát let
Foto: Aktuálně.cz

Amsterodam - Herečka Sylvia Kristelová zemřela na rakovinu. Bylo jí 60 let. Představitelka titulní role erotického filmu Emmanuelle byla dlouhodobě hospitalizována v nemocnici. V létě byla nalezena ve svém bytě v Amsterodamu v bezvědomí po mozkové mrtvici.

Podle serveru francouzského deníku Libération bojovala od roku 2002 s rakovinou plic a krku, později se údajně objevily metastázy v játrech.

Kristelová začala v 17 letech pracovat jako modelka. V roce 1973 vyhrála Miss TV Evropy. Hrála v desítkách filmů, ve kterých téměř nikdy nechyběla erotika. Jejím posledním filmem bylo drama Dva slunečné filmy, které bylo uvedeno v roce 2010 na Febiofestu.

Foto: Aktuálně.cz

Její zásadní rolí je Emmanuelle ve stejnojmenném erotickém dramatu z toku 1974. Film vyprávěl o promiskuitní manželce a jednalo se o jeden z prvních erotických snímků, který se promítal v běžných kinech a byl také kasovně velmi úspěšný. Například ve Velké Británii však Emmanuelle dostala nejvyšší rating X (přístupný od 18 let) a byla značně sestřihána. Emmanuelle z roku 1974 se dočkala tří pokračování - Emmanuelle 2 z roku 1975, Goodbye Emmanuelle natočený o dva roky později a závěrečný Emmanuelle 4 z roku 1984. Po revoluci se dostaly i na české televizní obrazovky.

Kristelová účinkovala i v dalších rolích, věhlas erotické série ale už nepřekonala. V roce 1981 se objevila v kontroverzním americkém filmu Private Lesssons coby služka Nicole Mallow, která svede náctiletého chlapce. Svůdný obraz Emmanuelly jí zajistil například titulní roli ve filmu Mata Hari (1985), později se objevila i v dobrodružných (Železná maska) a komediálních (Nahá bomba) snímcích, ovšem image Emmanuelly ji znovu vracela do erotických filmů - například Tygřice či Milenec Lady Chatterleyové.

V roce 2006 vydala autobiografii, v níž popsala problémy s alkoholem a drogami.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 10 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy