reklama
 
 

Zemřel nizozemský herec Rutger Hauer, ve filmu Blade Runner vedl vzbouřené androidy

24. 7. 2019 22:57
Ve věku 75 let zemřel nizozemský herec Rutger Hauer, který se proslavil v americkém kultovním sci-fi thrilleru Blade Runner z roku 1982. Informovaly o tom dnes časopis Variety a agentura ANP. Hauer je známý i z filmů Jestřábí žena či Stopař.

Hauer podle ANP zemřel už minulý pátek po krátké nemoci ve svém bydlišti v Beetsterzwaagu na severu Nizozemska. Zprávu o skonu herce potvrdil i jeho agent Steve Kenis, podle něhož se dnes konal pohřeb.

Patrně nejslavnější rolí Nizozemce, který se prosadil v Hollywoodu, je role vůdce vzbouřených vražedných androidů (replikantů) Roye Battyho v ponurém sci-fi dramatu Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta.

Hauer si zahrál v mnoha dalších snímcích nejrůznějších žánrů, jako například Legenda o svatém pijanovi, Klepání na nebeskou bránu, Milujte svého zabijáka, Sin City či Batman začíná. Za roli ve filmu Útěk ze Sobiboru získal v roce 1988 Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli.

Plodná byla jeho spolupráce se slavným nizozemským režisérem Paulem Verhoevenem. Vzešly z ní snímky jako Turecký med (1973), který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, a Oranžský voják (1977), který se stal nejdražším nizozemským filmem.

Hauer patřil k nejznámějším nizozemským hercům. Díky své pohledné tváři, pomněnkovým očím, blonďatým vlasům a vysoké a štíhlé postavě dostal přízvisko nizozemský Paul Newman.

V roce 1994 pobýval v Praze při příležitosti natáčení televizní fikce Otčina a o pět let později byl oficiálním hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

autor: ČTK | 24. 7. 2019 22:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama