Zemřel režisér oscarového Řeka Zorby

Kamil Fila Pavel Kroulík, Kamil Fila
25. 7. 2011 13:16
Michaelu Cacoyannisovi bylo 89 let
Foto: Aktuálně.cz

Atény - Atény - Ve věku 89 let zemřel režisér Michael Cacoyannis, kterého proslavil Řek Zorba z roku 1964, adaptace stejnojmenného románu Nikose Kazantzakise.

Mladý anglický spisovatel řeckého původu Basil (Alan Bates) přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou v podání Anthony Quinna, jenž má symbolizovat dionýskou nespoutanost, svobodu a zemitost v protikladu k upjatému intelektuálovi. Často citovaná je scéna, kdy spolu charismatický pár Quinn - Bates tančí za doprovodu hudby Mikise Theodorakise.

Foto: Aktuálně.cz

Černobílý film pořízený za méně než milion dolarů získal v roce 1965 tři Oscary, nikoli ovšem pro dva hlavní aktéry, jejichž výkon zůstává dodnes nezpochybnitelný (sošku dostala Lila Kedrová za vedlejší ženskou roli, Walter Lassaly za kameru a Vassilis Photopoulos za dekorace).

Na Kypru narozený řek Cacoyannis zemřel v aténské nemocnici na komplikace spojené s infarktem. Většina jeho filmů vznikla v koprodukci Řecka a Velké Británie nebo USA. Hráli v nich známí herci a měly příznivé ohlasy u kritiky, ale žádný z nich nedosáhl popularity Zorby, byť šlo často o významná díla. 

Pro uměleckou dráhu si rodák z Limassolu vybral zápis jména jako Michael Cacoyannis (česky je uváděný jako Michalis Kakojannis). Nicméně předtím používal i pseudonym Yannis, jeho původní jméno znělo Mihalis Kakogiannis. Poprvé se Cacoyannis mezinárodně proslavil dramatem Dívka v černém (1956) o dívce ze zchudlé rodiny stíhané mnoha pohromami; s ním soutěžil v Cannes a vyhrál později v USA Zlatý Glóbus.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1962 natočil s Irene Papasovou klasickou Euripidovu tragédii Elektra, rovněž uvedenou v Cannes. Ještě větší úspěch zaznamenal v roce 1977, když Papasovou obsadil do hlavní role další Euripidovy tragédie Ifigenie - s ní znovu soutěžil v Cannes a byl nominován na Oscara.

Mezitím vznikla v jeho režii další euripidovská adaptace Trójanky (1971) s Katharine Hepburnovou a Vanessou Redgraveovou. Ke všem těmto filmům stějně jako k Řeku Zorbovi složil hudbu zmíněný Theodorakis. Oproti rozevlátě živočišnému Zorbovi prosluly Cacoyannisovy řecké tragédie výrazovou asketičností, jež důrazem na vynucenou pasivitu ženských postav drásaly publikum.

Známý je rovněž jeho snímek Den, kdy zahynuly ryby z roku 1967- černá komedie s Tomem Courtenayem, jež se odehrává na jednom řeckém ostrově a pojednává o pátrání po dvou atomových bombách, které sem spadly při poruše letadla.

Z roku 1986 pak pochází drama Sweet country. Cacoyannisovým posledním filmem je opět adaptace - Čechovův Višňový sad z roku 1999, kde hrála jednu z hlavních rolí Charlotte Ramplingová.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy