Zemřel režisér oscarového Řeka Zorby

Kamil Fila Pavel Kroulík, Kamil Fila
25. 7. 2011 13:16
Michaelu Cacoyannisovi bylo 89 let
Foto: Aktuálně.cz

Atény - Atény - Ve věku 89 let zemřel režisér Michael Cacoyannis, kterého proslavil Řek Zorba z roku 1964, adaptace stejnojmenného románu Nikose Kazantzakise.

Mladý anglický spisovatel řeckého původu Basil (Alan Bates) přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou v podání Anthony Quinna, jenž má symbolizovat dionýskou nespoutanost, svobodu a zemitost v protikladu k upjatému intelektuálovi. Často citovaná je scéna, kdy spolu charismatický pár Quinn - Bates tančí za doprovodu hudby Mikise Theodorakise.

Foto: Aktuálně.cz

Černobílý film pořízený za méně než milion dolarů získal v roce 1965 tři Oscary, nikoli ovšem pro dva hlavní aktéry, jejichž výkon zůstává dodnes nezpochybnitelný (sošku dostala Lila Kedrová za vedlejší ženskou roli, Walter Lassaly za kameru a Vassilis Photopoulos za dekorace).

Na Kypru narozený řek Cacoyannis zemřel v aténské nemocnici na komplikace spojené s infarktem. Většina jeho filmů vznikla v koprodukci Řecka a Velké Británie nebo USA. Hráli v nich známí herci a měly příznivé ohlasy u kritiky, ale žádný z nich nedosáhl popularity Zorby, byť šlo často o významná díla. 

Pro uměleckou dráhu si rodák z Limassolu vybral zápis jména jako Michael Cacoyannis (česky je uváděný jako Michalis Kakojannis). Nicméně předtím používal i pseudonym Yannis, jeho původní jméno znělo Mihalis Kakogiannis. Poprvé se Cacoyannis mezinárodně proslavil dramatem Dívka v černém (1956) o dívce ze zchudlé rodiny stíhané mnoha pohromami; s ním soutěžil v Cannes a vyhrál později v USA Zlatý Glóbus.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1962 natočil s Irene Papasovou klasickou Euripidovu tragédii Elektra, rovněž uvedenou v Cannes. Ještě větší úspěch zaznamenal v roce 1977, když Papasovou obsadil do hlavní role další Euripidovy tragédie Ifigenie - s ní znovu soutěžil v Cannes a byl nominován na Oscara.

Mezitím vznikla v jeho režii další euripidovská adaptace Trójanky (1971) s Katharine Hepburnovou a Vanessou Redgraveovou. Ke všem těmto filmům stějně jako k Řeku Zorbovi složil hudbu zmíněný Theodorakis. Oproti rozevlátě živočišnému Zorbovi prosluly Cacoyannisovy řecké tragédie výrazovou asketičností, jež důrazem na vynucenou pasivitu ženských postav drásaly publikum.

Známý je rovněž jeho snímek Den, kdy zahynuly ryby z roku 1967- černá komedie s Tomem Courtenayem, jež se odehrává na jednom řeckém ostrově a pojednává o pátrání po dvou atomových bombách, které sem spadly při poruše letadla.

Z roku 1986 pak pochází drama Sweet country. Cacoyannisovým posledním filmem je opět adaptace - Čechovův Višňový sad z roku 1999, kde hrála jednu z hlavních rolí Charlotte Ramplingová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lidí utrpělo lehká zranění

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy