Zemřel režisér Kachlík. Zfilmoval Kunderovu povídku, hasil požáry po náletech

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 4. 2022 12:33
Ve věku 99 let tuto středu zemřel filmový režisér a scenárista Antonín Kachlík, který natočil pohádku Princ Bajaja, snímek Já, truchlivý bůh podle povídky Milana Kundery nebo trezorový film Pršelo jim štěstí. O úmrtí informoval Jiří Srstka z agentury Dilia.
Režisér Antonín Kachlík v roce 2008.
Režisér Antonín Kachlík v roce 2008. | Foto: ČTK

Kladenský rodák od mládí tíhl k levicové politice. Za války působil v odboji, mimo jiné distribuoval ilegální tiskoviny a letáky. V říjnu 1942 musel nastoupit na nucené práce do německého Porúří, kde Spojenci prováděli zničující plošné nálety, k hasičskému komandu Luftschutzpolizei.

Úkolem těchto jednotek bylo hasit domy zasažené zápalnými bombami při spojeneckých náletech. Nálety se odehrávaly za tmy: první vlna bomb zapálila cíle, druhá vlna je trhavými bombami zdevastovala a třetí vlna letadel shazovala fosfor.

Antonín Kachlík v uniformě za druhé světové války.
Antonín Kachlík v uniformě za druhé světové války. | Foto: archiv Antonína Kachlíka

Kachlík se tehdy podílel mimo jiné na záchraně katedrály v Kolíně nad Rýnem. "Než jsme si zvykli, bylo to hodně drsné. Nejdřív jsme brečeli a nemohli jsme chvíli vůbec nic dělat. Někteří kluci omdlívali, a dva dokonce odvezli do blázince. Brečeli: ‚Mami, já chci domů…‘ Prostě úplně zblbli," vzpomínal pro Paměť národa.

"Po náletu jsme vytahovali ohořelé mrtvé ze sklepů a házeli jsme je jak pytle na náklaďáky a ty to odvážely. A to bylo denně. V půl jedenácté večer ohlásili nálet v Holandsku, a už jsme natahovali boty a rychle plnou polní," líčil. Z nucených prací v Německu však budoucí filmař nakonec utekl a do konce války se skrýval s falešnými doklady v Praze, kde pracoval pro komunistický odboj.

Po válce Kachlík vystudoval režii na pražské FAMU a stal se dramaturgem Divadla pracujících ve Zlíně, nějaký čas byl zaměstnán ve Svazu československých spisovatelů. Celovečerní debut Červnové dny natočil roku 1961 podle vlastní stejnojmenné novely.

Jeho další film Bylo nás deset z roku 1963 přivedl na plátno mnoho budoucích hvězd jako herečku Olgu Schoberovou i tehdy již slavné duo Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Dva jeho snímky podle knih Jana Trefulky, Pršelo jim štěstí a Třiatřicet stříbrných křepelek, se nelíbily tehdejším cenzorům a skončily v trezoru. Stejný osud potkal také film Já, truchlivý bůh, zfilmovanou povídku Milana Kundery z cyklu Směšné lásky. Vypráví o sukničkáři, který se chce pomstít dívce, jež ho odmítla. Film s herci Milošem Kopeckým a Pavlem Landovským byl výrazný mimo jiné díky tomu, že hrdina vystupuje ze své situace a komentuje vlastní jednání.

"Já jsem ho jednou vytáhl z bryndy, protože ho chtěli vyloučit ze strany," tvrdil Kachlík o Kunderovi. "Tenkrát to tak bylo, že všichni museli být ve straně. Jeho chtěli vyloučit a já jsem tenkrát položil legitimaci a řekl jsem: ‚Jsem válečný člen strany a za Kunderou stojím. A když ho vyloučíte, tady máte i moji legitimaci.‘ A oni se všichni lekli a nevyloučili ho. Pak přišel za mnou a řekl: ‚To by každý neudělal.‘ A od té doby se se mnou začal sbližovat," popisoval, jak pak za Kunderou jezdil do Brna.

Kachlíkova pohádka Princ Bajaja byla v roce 1971 oceněna na festivalu v Benátkách. V roce 1982 byl pro změnu ve španělském San Sebastiánu oceněn jeho film Kouzelné dobrodružství, natočený podle románu Alaina-Fourniera. Ceny se Kachlík dočkal i za dokument Co bylo totální nasazení, natočený podle vlastních zážitků z válečných hrůz.

Antonín Kachlík vyrobil též několik politicky angažovaných, době poplatných snímků. Za komunistického režimu patřil k oceňovaným tvůrcům, obdržel Řád práce, byl laureátem státní ceny Klementa Gottwalda a autorem životopisného filmu o Gottwaldovi. Roku 1974 se objevil v evidenci spolupracovníků StB.

V letech 1971 až 1992 vyučoval režii na FAMU. K jeho žákům patřili Zdeněk Troška, Karel Smyczek, Jitka Němcová nebo Vladimír Merta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy