Zemřel producent Shaw, který "exportoval" bojová umění

ČTK ČTK
7. 1. 2014 6:45
I díky Shawovi se z Hongkongu stal "Hollywood východu", produkoval také klasiku Blade Runner.
Foto: Aktuálně.cz

Hongkong - Ve 106 letech v úterý zemřel hongkongský filmový producent a mediální magnát Run Run Shaw, který na Západě popularizoval filmy o asijských bojových umění. Produkoval však také například americkou klasiku vědeckofantastického žánru Blade Runner z roku 1982.

Televizní společnost Television Broadcasts Limited (TVB), kterou Shaw v roce 1967 spoluzakládal, v prohlášení magnáta neuvedla příčinu smrti. Shaw však údajně zemřel pokojně doma v Hongkongu, obklopen rodinou.

"Díky své vizi a energii ze společnosti vytvořil hlavní hongkongskou televizi a světovou jedničku v čínskojazyčném televizním průmyslu," uvedla TVB.

I díky Shawovi se z Hongkongu stal "Hollywood východu". V jeho filmovém studiu Shaw Brothers Studios, které kdysi patřilo mezi největší na světě, vznikla zhruba tisícovka filmů.

Pomohlo nastartovat kariéru takovým osobnostem, jako jsou režisér John Woo nebo herec Chow Yun-Fat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy