Zemřel Mike Nichols, oscarový režisér Absolventa i Hlavy 22

ČTK jla, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 16:56
Ve věku 83 let zemřel oscarový režisér Mike Nichols.
Mike Nichols
Mike Nichols | Foto: Profimedia

New York - Ve středu večer ve věku 83 let zemřel oscarový režisér Mike Nichols, který za svoji kariéru natočil několik významných filmů pro světovou kinematografii. Oznámil to James Goldston, prezident ABC News, kde pracuje jako moderátorka Nicholsova čtvrtá manželka Diane Sawyer.

"Neznám nikoho, pro koho by jeho řemeslo bylo takovou vášní jako pro Mika," napsal Goldston ve svém prohlášení pro zaměstnance ABC News. Příčina smrti nebyla uvedena.

Mike Nichols s manželkou Diane Sawyer na vyhlášení cen Tony v roce 2012.
Mike Nichols s manželkou Diane Sawyer na vyhlášení cen Tony v roce 2012. | Foto: Profimedia

"Nikdy v životě jsem nepracoval, zřejmě už ani nebudu, s někým tak dobrý jako byl Mike," řekl dramtik Neil Simon, jehož hra Bosé nohy v parku proslavila Nicholse na Broadwayi ještě před tím, než se stal uznávaným filmovým režisérem.

Nichols, vlastním jménem Michael Igor Peschkowsky, se narodil 6. listopadu 1931 v Berlíně. Po emigraci do USA založil v Chicagu oblíbený komediální duet The Compass, později přejmenovaný na Second City. Zahrál si v řadě televizních estrád a pak se přesunul na Broadway.

V roce 1963 jej tam vybrali k režii Bosých nohou v parku. V roli divadelního režiséra se Nichols okamžitě našel a ze hry se stal obrovský hit, který měl celkem 1530 repríz, získal cenu Tony a odstartoval sérii jeho vysoce úspěšných her na Broadwayi, často z pera Neila Simona.

Foto: Aktuálně.cz

V Hollywoodu Nichols debutoval v roce 1966 filmem Kdo se bojí Virginie Woolfové, který mu rovnou vynesl nominaci na Oscara za nejlepší režii. O dva roky později sošku získal za režii filmu Absolvent, kde udělal hvězdu z mladého Dustina Hoffmana.

Jeho třetí film Hlava 22 podle románu Josepha Hellera byl jedním z mála důkazů, jak lze adekvátně převést nezfilmovatelnou předlohu na celuloid. Následovaly například snímky Podnikavá dívka, Vlk a Ptačí klec a Nichols byl považován za tvůrce, jež se ve svých, často komediálně laděných filmech věnuje důležitým problémům moderního člověka.

K jeho dalším filmům patří Hořkost s Meryl Streep a Jackem Nicholsonem nebo drama Silkwoodová opět s Meryl Streep. Z posledních let určitě stojí za připomínku Nicholsovy filmy Na dotek (2004) či Soukromá válka pana Wilsona (2007).

"Naše vidění světa by nikdy nebylo tak kompletní, žádná představa ani úvaha by nemohla být tak bohatá, kdybychom jej neměli," uvedla Meryl Streep, když Nicholse prohlásila za jednoho z podstatných umělců dnešní doby.

A k nedávným triumfům Nicholse patří i televizní seriál Andělé v Americe s Al Pacinem, Meryl Streep a Emmou Thompson v hlavní roli. Tento seriál získal pět Zlatých glóbů a 11 cen Emmy - televizních obdob Oscarů.

Nichols byl mimochodem jedním z pouhých dvanácti tvůrců, kteří za svůj život získali všechny čtyři hlavní americké umělecké ceny - Emmy, Grammy, Oscara a divadelní cenu Tony.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy