Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk. Byl šestkrát nominovaný na Zlatou palmu v Cannes

ČTK ČTK
30. 8. 2017 20:25
Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk, který za své filmy získal několik ocenění. Šestkrát byl nominován na Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes a přestože hlavní ocenění nikdy nezískal, porota ocenila jeho snímek Dny čekání. Makk natočil přes 15 celovečerních hraných filmů pro kina, snímky pro televizi, inscenace i dokumenty.
Režisér Károly Makk na filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2000.
Režisér Károly Makk na filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2000. | Foto: ČTK

Budapešť - Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk, který byl uznáván v Maďarsku i ve světě, kde získal několik ocenění. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na Szechényiho akademii literatury a umění. Šest jeho filmů bylo nominováno na Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes.

Na Zlatou Palmu byly nominovány Makkovy snímky Liliomfi (z roku 1954), Dny čekání (1971), Kočičí hra (1972), Počestná noc (1977), Jiný pohled (1982) a Poslední rukopis (1987).

Hlavní ocenění Makk v Cannes nikdy nezískal, ale Dny čekání tu dostaly cenu poroty. Tento film, založený na dvou povídkách Tibora Déryho Láska a Dvě ženy, se podle MTI stal jedním z nejvýznamnějších děl maďarské kinematografie a loni byl v Cannes uveden znovu. Jeho děj je zasazen do doby stalinského režimu Mátyáse Rákosiho z let 1949 až 1956 v Maďarsku.

Rodák z Berettyóújfalu u Debrecínu úspěšně střídal veselohru s dramatem, komedii se závažným společenským poselstvím, psychologickou studii s aktuální kritickou reportáží, minulost se současností.

Natočil přes 15 celovečerních hraných filmů pro kina, snímky pro televizi, inscenace a dokumenty.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy