reklama
 
 

Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk. Byl šestkrát nominovaný na Zlatou palmu v Cannes

30. 8. 2017 20:25
Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk, který za své filmy získal několik ocenění. Šestkrát byl nominován na Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes a přestože hlavní ocenění nikdy nezískal, porota ocenila jeho snímek Dny čekání. Makk natočil přes 15 celovečerních hraných filmů pro kina, snímky pro televizi, inscenace i dokumenty.

Budapešť - Ve věku 91 let zemřel maďarský režisér Károly Makk, který byl uznáván v Maďarsku i ve světě, kde získal několik ocenění. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na Szechényiho akademii literatury a umění. Šest jeho filmů bylo nominováno na Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes.

Na Zlatou Palmu byly nominovány Makkovy snímky Liliomfi (z roku 1954), Dny čekání (1971), Kočičí hra (1972), Počestná noc (1977), Jiný pohled (1982) a Poslední rukopis (1987).

Hlavní ocenění Makk v Cannes nikdy nezískal, ale Dny čekání tu dostaly cenu poroty. Tento film, založený na dvou povídkách Tibora Déryho Láska a Dvě ženy, se podle MTI stal jedním z nejvýznamnějších děl maďarské kinematografie a loni byl v Cannes uveden znovu. Jeho děj je zasazen do doby stalinského režimu Mátyáse Rákosiho z let 1949 až 1956 v Maďarsku.

Rodák z Berettyóújfalu u Debrecínu úspěšně střídal veselohru s dramatem, komedii se závažným společenským poselstvím, psychologickou studii s aktuální kritickou reportáží, minulost se současností.

Natočil přes 15 celovečerních hraných filmů pro kina, snímky pro televizi, inscenace a dokumenty.

autor: ČTK | 30. 8. 2017 20:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama