Zemřel kanadský filmař Arthur Hiller, režisérovi Love Story bylo 92 let

ČTK ČTK
18. 8. 2016 9:37
Ve věku 92 let zemřel ve středu kanadský režisér Arthur Hiller, jehož proslavily především filmy ze 70. let. Mezi ty nejznámější se řadí například melodrama Love Story či komedie Apartmá v hotelu Plaza.
Arthur Hiller.
Arthur Hiller. | Foto: ČTK

Kanadský režisér Arthur Hiller zemřel ve věku 92 let. O jeho úmrtí informovala americká filmová akademie. Proslavily ho zejména filmy Love Story či komedie Apartmá v hotelu Plaza.

Brzy po druhé světové válce, v níž se v kanadském letectvu zapojil do bombardování Německa, se syn polských přistěhovalců přesunul do Hollywoodu, kde v 50. letech začal svou kariéru režírováním televizních seriálů, mimo jiné Rodiny Addamsovy. K celovečerním filmům se dostal v 60. letech a jeho prvním známějším dílem se stala válečná komedie Amerikanizace Emilky.

Největší proslulost mu přinesl snímek Love Story z roku 1970 považovaný některými kritiky za jeden z nejlepších romantických filmů všech dob. Poté se věnoval převážně komediím jako Apartmá v hotelu Plaza, Muž jménem La Mancha či Stříbrný blesk, do nichž obsazoval tehdejší komediální hvězdy Waltera Matheaua či Genea Wildera.

Celkem natočil více než dvě desítky celovečerních filmů.

V letech 1993 až 1997 byl předsedou americké filmové akademie, která uděluje Oscary. "Byla jsem členkou rady (akademie) během jeho předsednictví a měla to štěstí, že jsem zažila jeho zanícenost pro práci v akademii a celoživotní vášeň pro filmové vyprávění příběhů," uvedla k Hillerově skonu současná předsedkyně akademie Cheryl Booneová Isaacsová.

 

Právě se děje

Další zprávy