Zemřel francouzský režisér Bertrand Tavernier, věhlas mu zajistil film Soudce a vrah

ČTK ČTK
25. 3. 2021 21:24
Ve věku 79 let zemřel francouzský režisér, scenárista a producent Bertrand Tavernier. Na začátku kariéry psal kritiky, ztvárnil několik filmových rolí a byl asistentem režiséra Jeana-Pierra Melvilla. Následně natočil několik desítek snímků. O úmrtí informovala na sociálních sítích jeho rodina.
Francouzský režisér a scenárista  Bertrand Tavernier.
Francouzský režisér a scenárista Bertrand Tavernier. | Foto: Reuters

Tavernierovým celovečerním debutem byl v roce 1974 film Hodinář od sv. Pavla, za který získal Stříbrného medvěda na festivalu v Berlíně. Ve snímku na motivy románu Georgese Simenona hlavní roli ztvárnil Philippe Noiret, se kterým Tavernier úspěšně spolupracoval i na několika dalších titulech.

Jeho druhý film Ať začne slavnost… z roku 1975, taktéž s Noiretem, získal francouzskou cenu César. Jeho třetí snímek Soudce a vrah (1976) mu definitivně zajistil mezinárodní věhlas.

Později posbíral řadu dalších cen, například sošku za režii z Cannes za Neděli na venkově z poloviny 80. let nebo berlínského Zlatého medvěda za snímek Volavka z roku 1995 o trojici mladých lidí vraždících pro peníze.

Za hudební film Kolem půlnoci z roku 1986, který byl věnován památce jazzových hudebníků Lestera Younga a Buda Powella, byl Tavernier nominován na Oscara. Za práci na soundtracku ke Kolem půlnoci získal Oscara jazzový klavírista Herbie Hancock. Hlavní roli, což byla fiktivní postava mísící různé vlastnosti a peripetie Powella s Youngem, ztvárnil tenorsaxofonista Dexter Gordon. Zemřel čtyři roky nato.

Od počátku 90. let minulého století se Tavernier v hraných i dokumentárních filmech věnoval kontroverzním společenským tématům, natočil například Bezejmennou válku o dopadech konfliktu v Alžírsku nebo Na druhé straně periférie, což byl v roce 1998 snímek o životě obyvatel chudinských předměstí Paříže.

Obdivovatel kinematografie a filmové historie v mládí založil filmový klub Nickelodeon. V posledních letech věnoval hodně času a energie restaurování a uchování starých snímků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy