Zemřel britský herec Bob Hoskins, parťák králíka Rogera

30. 4. 2014 14:46
Bobu Hoskinsovi bylo 71 let, od roku 2012 se už nemohl věnovat herectví, protože trpěl Parkinsonovou nemocí.
Bob Hoskins.
Bob Hoskins. | Foto: Aktuálně.cz

Praha, Londýn - Ve věku 71 let zemřel britský herec Bob Hoskins, který hrál celou řadu rolí i v hollywoodských filmech.

Hercovu smrt způsobenou zápalem plic oznámil jeho agent. "Bob zemřel poklidně v úterý večer v nemocnici obklopen rodinou po těžkém zápalu plic," uvedla ve společném prohlášení Hoskinsova manželka Linda a jejich čtyři děti.

Bob Hoskins skončil s hereckou kariérou v srpnu 2012, protože trpěl Parkinsonovou nemocí, kterou mu lékaři diagnostikovali na podzim 2011. "Bob se těší na čas, který stráví s rodinou. Děkuje všem lidem, se kterými v průběhu let pracoval, a také všem fanouškům, jež ho během nádherné kariéry podporovali," oznámil tehdy hercův agent.

Podívejte se na ukázku z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem.
Podívejte se na ukázku z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem. | Video:

Hoskins na sebe poprvé výrazně upozornil rolí gangstera v dramatu Dlouhý velký pátek (1980) režiséra Johna Mackenzieho. Za hlavní roli v thrilleru Mona Lisa (1986) Neila Jordana získal na festivalu v Cannes cenu za nejlepší herecký výkon, dále také Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Hrál také mimo jiné ve filmech Brazil, Modrý led, Nixon nebo Michael.

Milionům diváků je ovšem známý hlavně z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem (1988), jejž režíroval Robert Zemeckis. Jeho poslední rolí v hollywoodské produkci byl v roce 2012 jeden z trpaslíků ve fantasy Ruperta Sanderse Sněhurka a lovec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy